کد مطلب: 99853 تعداد بازدید: ۸۴

مدیر مدرسه علمیه الزهراء "س" شهرستان خلخال از اردبیل:

خودشناسی یک ضرورت در شکل‌گیری امر مقدس ازدواج است

جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۵:۱۶
مدیر مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) شهرستان خلخال با اشاره به اهمیت مسئله خودشناسی، گفت: خودشناسی یک ضرورت در شکل‌گیری امر مقدس ازدواج است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، خانم حبیبه شاهنده در کارگاه برخط(آنلاین) مهارت‌افزایی ازدواج مختص طلاب مجرد مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) خلخال، خودشناسی را از زوایای مختلف بررسی کرد و گفت: این مسئله به‌قدری حائز اهمیت است که طبق روایات وارده عدم خودشناسی منجر به فراموشی یاد خدا و سردرگمی انسان در زندگی می‌شود. افزون بر این با نگاهی به وضعیت زوجین در آستانه طلاق، آسیب‌های جبران ناپذیری را در زندگی مشترک در پی خواهد داشت.

وی افزود: ضرورت خودشناسی انسان از آن جهت است که سعادت دنیوی و اخروی خود و خانواده‌اش را تضمین خواهد کرد، چراکه در درجه اول یک بنده واقعی برای خداوند و در مراتب بعدی به عنوان همسر خوب، مادر خوب به ایفای نقش خواهد پرداخت.

مدیر مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) به تشریح راه‌های دست یابی به خودشناسی پرداخت و اظهار داشت: اولین قدم در مسیر خودشناسی، تفکر با هدف شناخت اخلاق، انتظارات و حساسیت‌های خویش به‌خصوص در زندگی مشترک می‌باشد چنانچه انسان خود را به تفکر وادار نکند مسیر را به اشتباه طی خواهد کرد.

شاهنده ادامه داد: طبق سفارش امام علی(علیه‌السلام) به فرزندش امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) شناخت گذشتگان و مطالعه در سبک زندگی پیشینیان به عنوان دومین قدم در مسیر خودشناسی محسوب می‌شود که عبرت‌گرفتن از وقایع و الگو قراردادن اشخاصی که در زندگی خود موفق بودند، مورد تاکید قرار داده شده است.

وی در ادامه به آثار خودشناسی پرداخت و تصریح کرد: رسیدن به سعادت و کمال، مصونیت انسان از آلودگی‌ها، حفظ تعادل روحی انسان در مواجهه با بحران‌ها در زندگی و مدیریت رفتار در زندگی مشترک از جمله آثار مهم خودشناسی می‌باشد.

مدرس حوزه علمیه خواهران مهم‌ترین مهارت قبل از ازدواج را خودشناسی و خودآگاهی دانست و اظهار داشت: شناخت اعتقادات مذهبی، آگاهی به اهداف و انتظارات خویش از طرف مقابل، شناخت هیجانات رفتاری و اخلاقی و شناخت سبک زندگی اسلامی از مهم‌ترین مهارت‌های خودشناسی قبل از ازدواج برای هر دختر و پسر در آستانه ازدواج می‌باشد.