کد مطلب: 99835 تعداد بازدید: ۷۴

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل:

پژوهش مسیری مجاهدانه برای اعتلای اهداف جمهوری اسلامی است

پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۲:۵۸
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل تلاش در عرصه پژوهش را به فعلیت رساندن ظرفیت‌های منحصر‌به‌فردی دانست که خداوند از طریق آن، خلقت انسان را از سایر خلقت‌ها متمایز ساخته است و گفت: پژوهش مسیری مجاهدانه برای اعتلای اهداف جمهوری اسلامی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی قربانی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کوثر از اردبیل، گفت: انسان مخلوق ممتاز و ویژه خداوند است که خالق بی‌همتای هستی پس از خلقت او، خود را مورد ستایش قرار داده است. به طور حتم این امتیاز انسان، به تفاوت‌های ظاهری و مادی او نبوده و بلکه ریشه در حقیقت وجودی انسان دارد که پرسشگری یکی از وجوه مهم آن به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه پرسشگری نقطه عطف پژوهش است، افزود: در کنار این، پژوهشگری را نیز می توان یکی از وجوه اساسی تمایز میان انسان و سایر موجودات دانست؛ چراکه غیر از انسان هیچ موجود دیگری توانایی پژوهشگری را نداشته؛ هرچند در میان آنها نیز گونه‌ای از آموزش‌های غریزی وجود دارد. همین وجه پرسشگری و پژوهشگری انسان سبب قرارگیری او در مسیر تولید دانش و آگاهی‌های نو می‌شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل اظهار داشت: قدم گذاردن در وادی پژوهش، ورود به مسیری است که به جز انسان هیچ موجود دیگری امکان سیر در آن را پیدا نمی‌کند و از اینجاست که باب کمال ارادی برای انسان باز شده و سایر موجودات از آن بی‌بهره می‌مانند.

قربانی تصریح کرد: تلاش در عرصه پژوهش، در حقیقت تلاش برای به فعلیت رساندن ظرفیت‌های منحصربه‌فردی است که خالق یکتا به وسیله آن، خلقت انسان را از سایر خلقت‌های خود متمایز ساخته است.

پژوهشگر حوزوی ادامه داد: پژوهش رمز تحول در مسیر تعالی و تحقق یک مسیر مجاهدانه مستمر در اعتلای اهداف متعالی جمهوری اسلامی ایران است؛ رمزی که تجلی آن در پیروزهای چشمگیر ایران در تمامی میدان‌های علمی به وضوح قابل مشاهده است. بی‌تردید دستیابی به چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت و بلندمدت سیاست‌های کلی انقلاب،‌ نیازمند کار پژوهشی دقیق است که با همت مضاعف جوانان و متخصصان ایران اسلامی و به خصوص طلاب حوزه‌های علمیه حاصل خواهد شد.

وی بیان داشت: چنانچه فرهنگ پژوهش و تحقیق به عنوان یک اصل بنیادی در نظر گرفته شود بی‌شک افق گسترده‌ای از دانش و معارف را در تمامی عرصه‌های زندگی پدید خواهد آورد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با بیان اینکه توان علمی بالا و قدرت خلاقیت، زمانی سرچشمه جوشان معرفت واقع می‌گردد که با عنصر پژوهش پیوند خورده باشد، اظهار داشت: با توجه به چنین جایگاه والای پژوهش در نظام فعالیت‌های علمی، شایسته است مجاهدان عرصه علم در حوزه علمیه خواهران استان، بیش از گذشته نسبت به آن اهتمام داشته تا بتوانند با ایفای نقش مؤثر در تولید علوم اسلامی، گام استواری در جهت دفاع از آرمان‌های انقلاب، گفتمان تمدن نوین اسلامی و تحقق عینی آن بردارند.