کد مطلب: 99337 تعداد بازدید: ۷۲

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل:

توجه به ظرفیت‌های علمی و فرهنگی هیأت امنا در اولویت قرار بگیرد

شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۳:۰۵
مدیر حوزه‌ علمیه خواهران استان اردبیل با تاکید بر اینکه هیات امنا نباید نقش صندوق خیریه را در مدارس داشته باشند، گفت: توجه به ظرفیت‌های علمی و فرهنگی هیأت امنا در اولویت قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی قربانی در نشست برخط(آنلاین) با مدیران مدارس علمیه خواهران استان، اداره‌کردن مدارس علمیه به روش شورایی را مورد تاکید قرار داد و گفت: برای تحقق کارآمدی در انجام ماموریت‌های حوزه‌های علمیه، براساس روایات اهل بیت(علیهم‌السلام) بایستی قابلیت‌های موجود در خرد فردی و جمعی را هم‌زمان مورد توجه قرار دهیم که بزرگان دین نیز مشورت با انسان‌های عاقل را منشاء خیر و برکت می‌دانند.

وی بیان داشت: بر اساس آیات قرآنی نباید در استفاده از خرد جمعی نگران آسیب‌های احتمالی بود بلکه با توکل بر خداوند می‌توان زمینه تحقق خیز عمومی و اجتماعی را در جامعه فراهم ساخت؛ زیرا در این نگرش مادامی که مردم با انسان همراه نباشند بالاترین مقام انسانی هم کارآمدی خود در جامعه را از دست داده و در نهایت با بن‌بست عملی مواجه می‌شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل افزود: برخی از علما در نتیجه‌گیری از تفسیر آیه مربوط به مشورت که خطاب به پیامبر است بر‌این باورند که مشورت در امور مربوط به جامعه برای ولی فقیه هم واجب است اما عمل به مقتضای مشورت واجب نیست و باید براساس نظر خودش عمل کند.

قربانی در این راستا عمل به هر دو مقوله مشورت و مقتضای آن را ضروری بیان کرد و ادامه داد: حکم اولی این است که بدون وجود مصلحت عظما حاکم اسلامی بایستی به مقتضای مشورت عمل کند و تنها حاکم در قالب حکم حکومتی می‌تواند مقتضای مشورت را نادیده بگیرد.

مدرس حوزه و دانشگاه اظهار داشت: انسان اگر بتواند برداشت‌های شخصی و منیّت درونی را کنار گذاشته و از خرد عمومی جامعه و سازمان در جهت پیشبرد برنامه‌ها استفاده کند، به طور حتم این یک توفیقی الهی است.

وی تصریح کرد: به طور کلی خروجی جلسات هرچند منطبق با نظر شخصی ما نباشد بایستی خود را مکلف به تبعیت از مصوبات آن کنیم مگر در موارد خاصی که مورد اغماض نباشد.

قربانی هیات امنا را بازوان مشورتی مدیران مدارس علمیه خواهران دانست و اذعان داشت: اگر به عنوان یک اصل اسلامی به وجود و فلسفه هیات امنا بنگریم شاید نوع تعاملی که با آنها برقرار می‌شود تغییر پیدا کند. و چنانچه از باب اصل اسلامی از خرد متخصصین در برنامه‌ها و فعالیت‌ها استفاده کنیم اهداف و چشم‌اندازی که برای خودمان تعریف می‌کنیم به مراتب از خرد فردی بهتر خواهد بود.

وی ادامه داد: به طور معمول مدارس علمیه خواهران، هیات امنا را به عنوان صندوق خیریه می‌پندارند غافل از اینکه کمترین وجه هیات امنا وجه حمایت مالی آنهاست. اصل بر این است که در ترکیب هیات امنا نخبه‌های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی باشد تا مدرسه را به لحاظ محتوا و عملکرد غنی کنند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با تاکید بر اینکه نوع نگرش‌ها باید نسبت به هیات امنا عوض شود، اظهار داشت: اگر جلسات هیات امنا با موضوعات تخصصی آموزشی، پژوهشی و فرهنگی برگزار شود و آنها را وارد مسایل محتوایی حوزه بکنیم، ضمن پیشرفت در این عرصه‌ها، همکاری آنها در زمینه مالی نیز تقویت می‌گردد.