کد مطلب: 98815 تعداد بازدید: ۳۰۱

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل:

تدریس اساتید خواهر حوزوی در دانشگاه عدم منافات علم و عفت را نمایان می‌کند

چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۱:۰۰
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های استان از ظرفیت حوزه علمیه خواهران غافل نباشند، گفت: تدریس اساتید خواهر حوزوی در دانشگاه عدم منافات علم و عفت را نمایان می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مهدی قربانی در دیدار با مسوول نهاد نمایندگی مقام معظّم رهبری در دانشگاه‌های استان که در دفتر این نهاد برگزار شد، با بیان اینکه مجموعه حوزه‌ علمیه خواهران متناسب با عنصر زمان نسبت به قبل خیلی متحول شده است، گفت: در این مجموعه علمی - تربیتی ظرفیت‌های عظیمی از جمله تحصیل در سطوح سه و چهار و رشته‌های مختلف کاربردی از قبیل فقه خانواده و تربیت کودک ایجاد شده که ضرورت بهره‌مندی از آن محسوس می‌باشد.

وی افزود: وظیفه ما در قبال این پیشرفت علمی طلاب ایجاد زمینه تبلیغ در جامعه است. برای تحصیل تک‌تک بانوان طلبه از بیت‌المال هزینه شده که بایستی به نحو شایسته مردم و جامعه از برکات وجود آنها بهره‌مند گردند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با اشاره به اینکه خواهران طلبه نماد زن مومن و متدین در اجتماع هستند، بیان داشت: ورود بانوان طلبه به عرصه تدریس در دانشگاه موجب بهره‌مندی دانشجویان خواهر از علم و سجایای اخلاقی آنها شده و در نهایت عدم منافات بین عفت و علم برای دانشجویان نمایان خواهد شد.

قربانی اظهار داشت: چنانچه بانوان طلبه با دانشجویان خواهر ارتباط صمیمی داشته و وارد محیط دانشگاه شوند به طور قطع به اندازه منبر و سخنرانی می‌توانند اثرگذار باشند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان تصریح کرد: وجود قریب به ۱۰۰۰ طلبه خواهر در سطح استان غنیمت بزرگی است. که انتظار می‌رود نهاد نمایندگی ‌مقام معظّم رهبری در دانشگاه‌های استان با برنامه‌ریزی لازم، فعالیت این عزیزان در برنامه‌های فرهنگی ویژه دختران دانشجو را فراهم کند تا اثرگذاری خواهران طلبه در دانشگاه نیز نمایان شود.

مدرس حوزه و دانشگاه طلاب خواهر را فرزندان نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: این‌ها می‌توانند با ورود به عرصه دانشگاه پیام دین را به نسل جوان منتقل کرده و در این صورت است که وحدت حوزه و دانشگاه به معنای واقعی کلمه اتفاق خواهد افتاد.

حجت‌الاسلام والمسلمین قربانی تفاوت سیاست اسلامی با سیاست غربی را در محبت بیان کرد و ادامه داد: در جامعه اسلامی همان‌گونه که یک پدر از رشد فرزندش خوشحال می‌شود حاکم اسلامی نیز به همان اندازه از پیشرفت مردم مسرور می‌شود. بنابراین هر چه رابطه بین دانشجو و طلبه بیشتر شود زمینه محبت هم در میان آنها پررنگتر خواهد شد.

پژوهشگر حوزوی از عملکرد نهادهای فرهنگی در قبال فرهنگ جامعه انتقاد کرد و افزود: برخی نهادهای فرهنگی مسئولیت فرهنگ جامعه را با حوزه علمیه می‌دانند غافل از اینکه حوزه‌های علمیه یک دستگاه آموزشی و تربیت کننده نیروی انسانی است که نهادهای فرهنگی بایستی متناسب با فضای فرهنگی شهر برنامه‌ریزی کرده و از ظرفیت طلاب بهره ببرند.

وی اثرگذاری فرهنگی در جامعه به طور مستمر را دغدغه حوزویان بیان کرد و ادامه داد: انشاءالله نهادهایی که همسو با حوزه‌ علمیه هستند همکاری لازم را با این مجموعه علمی داشته تا حداقل در عرصه فرهنگ در سطح استان تاثیرگذار باشند.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالله حسنی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل با اذعان به اینکه مجموعه حوزه‌های علمیه پتانسیل مناسبی برای استان به شمار می‌رود، گفت: اهمیت عملکرد حوزه علمیه نسبت به دانشگاه در نظر آحاد جامعه ویژه است توقع مردم از دانشگاه‌ها این است که دانشجوی متخصص در یک رشته و کاربلد تحویل جامعه بدهد اما مسئولیت شرعی مردم بر عهده حوزه علمیه است که بایستی مردم را از سردرگمی‌های فرهنگی نجات دهند.

وی افزود: ما در مجموعه دانشگاه در هر حوزه فرهنگ که ورود می‌کنیم با استقبال مخاطبان مواجه می‌شویم اما کمبود شدید اساتید متدین خواهر موجب می‌شود تا خانم‌ها از طرح برخی سوالات اجتناب کنند.

حسنی اظهار داشت: ما در سه حوزه تبلیغ، تدریس و کارگاه‌های تحکیم خانواده می‌توانیم با حوزه علمیه خواهران همکاری داشته باشیم.