کد مطلب: 97705 تعداد بازدید: ۷۳

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل:

۱۳ آبان نماد استکبارستیزی استعمارستیزی استقلال‌طلبی و آزادی‌خواهی ملت ایران است

چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۰:۲۹
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل ۱۳ آبان را نماد استکبار‌ستیزی، استعمارستیزی، استقلال‌طلبی و آزادی‌خواهی ملت ایران دانست و گفت: در تسخیر لانه جاسوسی دانشجویان به این باور رسیدند که آمریکای جنایتکار قصد زیرپاگذاشتن استقلال سیاسی ملت ایران را دارد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی قربانی در برنامه تلویزیونی گام دوم انقلاب شبکه استانی سبلان به تشریح ماهیت شکل‌گیری ۱۳آبان پرداخت و گفت: هر یک از تحولات سیاسی موجود در تاریخ سیاسی ایران از جذابیت خاصی برخوردار است باوجوداین اهمیت ۱۳آبان در این است که استکبارستیزی محور اصلی سه تحول سیاسی رخ داده در این روز محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در ۱۳آبان ۱۳۴۳امام راحل پس از اطلاع از تصویب کاپیتولاسیون و مصونیت قضایی آمریکایی‌ها در ایران، اقدام به افشاگری کرد که البته برای رژیم قابل تحمل نبود و به همین دلیل ایشان را دستگیر و به ترکیه تبعید کردند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل تحول دوم را کشتار دانش‌آموزان در ۱۳آبان ۱۳۵۷بیان کرد و گفت: به همین مناسبت این روز، روز دانش‌آموز هم نامگذاری شده است که در آن دانش‌آموزان معترض علیه رژیم پهلوی، توسط مزدوران داخلی آمریکا به شهادت رسیدند.

پژوهشگر حوزوی بیان داشت: تحول سوم، تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بود که در ۱۳آبان ۱۳۵۸رخ داد. در این روز هم بعد از اینکه دانشجویان به این نتیجه رسیدند که سفارتخانه آمریکا در ایران به لانه جاسوسی تبدیل شده، اقدام به تسخیر آن نمودند و اسناد کشف شده از آنجا به خوبی توطئه‌های آنان علیه ملت ایران را نشان می‌دهد.

کارشناس مسائل سیاسی ۱۳آبان را به مثلثی تشبیه کرد که ضلع اول آن را امام راحل، ضلع دوم را دانش‌آموزان و ضلع سوم را دانشجویان تشکیل می‌دهند.

قربانی ۱۳آبان را نماد استکبارستیزی، استعمارستیزی، استقلال‌طلبی و آزادی‌خواهی ملت ایران دانست و گفت: در جریان تسخیر لانه جاسوسی برای مردم به طور کامل آشکار گشت که آمریکا چگونه می‌خواهد استقلال سیاسی ملت را زیر پا بگذارد.

وی ادامه داد: ملت ایران با درک درست از تجربه تاریخی تشیع و براساس عظمت تاریخی ایران که در منابع غربی هم از آن یاد شده، خود را صاحب افتخارات تمدنی می‌دانند که اجازه نمی‌دهد زیر بار ذلت قرار بگیرند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل بیان داشت: رئیس جمهور آمریکا برخی کشورهای منطقه را گاو شیرده خطاب می‌کند که البته با توجه به گذشته آنها جای تعجب هم نیست اما تجربه تاریخی ملت ایران اجازه نمی‌دهد کسی با چنین ادبیاتی با آنان سخن بگوید.

مدرس حوزه و دانشگاه تصریح کرد: انتظار از جوانان امروزی این است که در کنار مطالبه‌گری برای بهبود وضعیت عمومی جامعه، با روشنگری نسبت به توطئه‌های نظام سلطه، بصیرت مردم را برای مقابله با این توطئه‌ها افزایش دهند.