کد مطلب: 96723 تعداد بازدید: ۲۶۲

حضور تاثیرگذار طیف‌های مختلفی از زنان در سفر اربعین

پنجشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۵۶:۰۱
معاون پژوهش مدرسه علمیه الزهراء(س) شهرستان خلخال از اردبیل با اشاره به اینکه اربعین از شعائر عظیم و تاثیرگذار در طول تاریخ شیعه است، گفت: برای فهم اثر‌بخشی حضور زنان در سفر اربعین، توجه به حضور طیف‌های مختلفی از زنان در این حرکت معنوی امری لازم و ضروری است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، خانم رقیه یوسفی در نشست علمی نقش زن و خانواده در اربعین، نقش زنان در خلق حماسه اربعین حسینی را مورد بررسی قرار داد و گفت: در سفر سالانه اربعین حسینی طیف‌های مختلفی از زنان حضور دارند، که گروهی از آنها به عنوان خادم و به منظور خدمت‌رسانی به زائران حسینی شرکت می‌کنند.

وی افزود: گروه دیگری از زنان با اعتقاد به اینکه اربعین بخشی از مسئله ظهور و زمینه‌ساز آن است، سختی‌های این سفر را تحمل کرده و هر ساله بدون  تزلزل در اعتقاد در آن حضور می‌یابند.

معاون پژوهش مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) خلخال به حضور  زنان در عرصه‌های مختلف تاریخ اسلام اشاره و بیان داشت: زنان مسلمان از زمان پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) با حضور در غزوات و پشت جبهه‌ها و با شرکت در مجالس عمومی و مناظره‌ای، در پیشبرد اهداف اسلامی نقش بسزایی داشتند.

یوسفی ادامه داد: تاثیرگذاری زنان خاندان اهل بیت(علیهم‌السلام) در تاریخ شیعی چنان شگفت‌انگیز است که خطبه‌های حضرت زینب کبری(سلام‌الله‌علیها) و دیگر بانوان اهل بیت(علیهم‌السلام) در طول مسیر اربعین، موجب ماندگاری حادثه عاشورا در طول تاریخ بشریت گردید به گونه‌ای که پیاده‌روی اربعین جزء شعائر الهی محسوب می‌شود.

 مدرس حوزه علمیه خواهران فاصله گرفتن مردم از امام معصوم بعد از رحلت پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) را عامل تزلزل جایگاه زن در جهان اسلام دانست و تصریح کرد: تحول ایجاد‌شده در حوزه زنان در زمان رسول خدا بایستی برای استقرار کامل از طریق امام معصوم دنبال می‌‌شد که به دلیل نقشه‌های شوم دشمنان اتفاق نیفتاد.

پژوهشگر حوزوی در ادامه به نقش بانوان طلبه در عصر غیبت حضرت ولی عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) جهت تربیت فرزندان مهدوی اشاره و تاکید کرد: بانوان طلبه بایستی از ظرفیت‌های طلبگی برای تربیت فرزندان مهدوی در خانواده استفاده نموده و با تبیین مجاهدت‌های خاندان اهل بیت(علیهم‌السلام) و حضرت زینب کبری(سلام‌الله‌علیها) به تربیت فرزندان مهدوی اهتمام ویژه داشته باشند.