کد مطلب: 93412 تعداد بازدید: ۲۴۷

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل:

مردمی کردن فرهنگ، راهبرد اساسی مقام معظم رهبری است

پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۵:۲۷
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل مجموعه دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب را برگرفته از اندیشه‌های امام(ره) دانست و گفت: مردمی کردن فرهنگ، راهبرد اساسی مقام معظم رهبری است

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، حجت الاسلام والمسلمین مهدی قربانی در جلسه همفکری با نمایندگی قرارگاه خاتم الاوصیا(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) در اردبیل، با بیان اینکه ظرفیت حوزه علمیه خواهران نباید در میان دستگاههای فرهنگی مغفول واقع شود، گفت: حوزه علمیه خواهران در قبال هر مجموعه‌ای که فعالیت فرهنگی انجام می‌دهد احساس مسؤولیت کرده و در راستای عملیاتی سازی دغدغه فرهنگی رهبر معظم انقلاب با تمام توان همکاری می‌کند.

وی افزود: راهبرد اساسی حضرت آقا در بحث فرهنگی و سایر عرصه‌های اجتماعی، مردمی کردن اداره کشور است و به نظر می‌رسد این امر یکی از مهمترین اصول اندیشه ایشان است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل بسط مفهوم مردم سالاری دینی در ادبیات سیاسی پس از انقلاب را در سایه تأکید مقام معظم رهبری بر این مفهوم عنوان کرد و بیان داشت: تأکید حضرت آقا بر نقش مردم در اداره جامعه آنقدر زیاد است که برخی در تبیین صحیح جایگاه مردم از دیدگاه ایشان دچار توهماتی شده‌اند.

مدرس حوزه و دانشگاه مجموعه دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب را برگرفته از اندیشه‌های امام راحل بیان کرد و افزود: مردمی شدن فرهنگ از خواسته‌های مهم معظم‌له است. طبق این دیدگاه، حکومت در عرصه‌های اجتماعی نقش تنظیم‌گری دارد و به جز موارد ضروری، نباید وارد تصدی‌گری ‌شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با اذعان به اینکه بخشی از هزینه تحصیلی طلاب علوم دینی از محل وجوهات شرعی و کمک‌های مردمی تأمین می‌شود، تصریح کرد: طلاب باید در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی حضور اثر بخشی داشته و در کنار مردم برای تحقق اهداف فرهنگی نظام اسلامی تلاش کنند.

قربانی ادامه داد: جایگاه حوزه علمیه خواهران باید طوری در جامعه و میان دستگاه‌های فرهنگی تثبیت شود که سایر نهادهای فرهنگی انجام فعالیت‌های خود را بدون مشارکت حوزه علمیه خواهران ناقص و ناتمام  بدانند.

وی در راستای تثبیت جایگاه حوزه علمیه خواهران، عملیاتی سازی طرح کلاس‌های معارف و خانواده در ایام تعطیلات تابستان حوزه علمیه را تبیین کرد و گفت: در نظر داریم دوره‌های آموزشی کوتاه مدت با موضوعات مهارت‌های زندگی، احکام بانوان و آموزش قرآن را توسط اساتید حوزه برگزار کنیم و در آینده اجرای این طرح را به مساجد سوق دهیم.

مدیر استانی حوزه علمیه خواهران ابراز آمادگی کرد: طرح کلاس‌های معارف و خانواده را که تقریباً شبیه طرح مسجد طراز قرارگاه خاتم الاوصیا(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) است باهم اشراب کنیم تا با وحدت و انسجام میان این دو مجموعه بتوانیم به دستاوردهای مناسبی برسیم.

قربانی فعال نمودن مبلغان در عرصه فضای مجازی در محلات را از دغدغه‌های مهم خود دانست و اظهار کرد: قصد داریم هر طلبه در محله خودش در شبکه‌های اجتماعی کانال تبلیغی ایجاد کرده و متناسب با نیاز محله به ارائه محتوا بپردازد و نسبت به سئوالات فقهی و شبهات مطرح در فضای عمومی نیز پاسخگو باشند.