کد مطلب: 92965 تعداد بازدید: ۳۶۳

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل:

حوزه های علمیه از مهمترین مراکز علمی در تحقق نرم افزار تمدن نوین اسلامی است

یکشنبه ۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۶:۴۱
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با اشاره به اینکه دغدغه امروز جمهوری اسلامی گفتمان سازی دینی در سطح جهانی و بین الملل است، گفت: برای تحقق تمدن نوین اسلامی، حوزه علمیه به عنوان یکی از مهمترین مراکز علمی در تولید مقدمات نرم افزاری تحقق تمدن نوین اثرگذار می باشد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، حجت الاسلام والمسلمین مهدی قربانی در مراسم تکریم و معارفه مدیر مرکز تخصصی رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) اردبیل گفتمان سازی تمدنی را دغدغه اصلی جمهوری اسلامی در عرصه نظام بین الملل بیان کرد و گفت: برای ساخت تمدن نوین اسلامی، مقدمات سخت افزاری و نرم افزاری متعددی لازم است که حوزه های علمیه در بُعد نرم افزاری این تمدن یعنی بحث علم و دانش، نقش بی بدیل داشته و به عنوان یکی از مهمترین مراکز علمی، در تحقق تمدن نوین اثرگذار می باشند.

وی افزود: بایستی نگرش ما نسبت به سال های اولیه انقلاب که در سطح ملی و یا منطقه ای بود عوض شده و در ساحت یک تمدن جهانی فکر کنیم. به اقتضای برخورداری از افق تمدنی، بایستی اندیشه، برنامه ریزی و تمام فعالیت های ما هم در قامت تمدن اتفاق بیافتد. به همین دلیل در حوزه های علمیه باید یک تغییر رویکرد صورت گرفته و در غیر این صورت نمی توان کار مؤثری انجام داده و در مرحله سخن توقف خواهیم کرد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با بیان اینکه حوزه های علمیه به واسطه محوریت بخشیدن به باورها و آموزه های الهی و انسانی، در بحث تمدن سازی نوین اسلامی نقش بسزایی دارند، گفت: امروزه غرب و تمدن غربی حقیقتاً با بن بست اندیشه ای مواجه بوده و آموزه های ارائه شده از سوی آنان در بیشتر موارد فاقد پشتوانه استدلالی است.

قربانی بیان داشت: در جوامع غربی هرکسی مجاز است متناسب با ذائقه و سلیقه خود به دنبال هر ارزشی رفته و حق ایجاد انحصار ارزشی در جامعه را ندارد. اندیشمندان غربی اذعان می کنند که از جمع میان عدالت و آزادی عاجز بوده و افراد در انتخاب ارزش مورد نظر خود مجاز هستند.

وی با بیان اینکه طبق آموزه فردگرایی لبرالیستی، در صورت تزاحم منافع ملی با منافع فردی، اولویت با منافع فردی است، بیان داشت: نقطه مقابل این آموزه، جمع گرایی سوسیالیستی بوده و معتقدند انسان حق مالکیت خصوصی را نداشته و از آموزه مالکیت عمومی دفاع می کنند.

مدرس حوزه و دانشگاه احتکار را در فرهنگ لیبرالیستی، کاری عقلایی عنوان نمود و تصریح کرد: بر اساس عقلانیت ابزاری که لیبرالیست ها از آن دفاع می کنند، انسان زمانی عقلانی رفتار می کند که بدون در نظر گرفتن جنبه های ارزشی، کارآمدترین ابزار را برای رسیدن به اهدافش انتخاب نماید.

پژوهشگر حوزوی ادامه داد: در مقابل تمدن ضد انسانی مبتنی بر ایدئولوژی های بشری، تمدنی جدید تحت عنوان تمدن نوین اسلامی در حال شکل گیری است که باورهای حاکم بر تمدن غربی را به چالش کشیده و به دنبال تجمیع تمامی ارزش های الهی و انسانی در چارچوب تمدنی نوین است.

وی دو دغدغه نخبه گزینی و تخصص گرایی را مورد توجه سرپرست جدید مرکز تخصصی رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) قرار داد و بیان داشت: اگر هدف ما حرکت به سمت تخصص گرایی تأثیر گذار باشد لازمه و مقدمه آن نخبه گزینی است؛ چراکه با هر فردی نمی توانیم فعالیت های تخصصی اثرگذار داشته باشیم.

قربانی از راه اندازی مقطع سطح چهار در اردبیل در راستای تخصص گرایی خبر داد و تأکید کرد: هدف ما تربیت متخصصین توانمند و مجهز به دانش های مورد نیاز جامعه بوده تا بتوانند با اندیشه ورزی در ساحت تمدن، فعالیت های علمی و اجتماعی خود را دنبال کرده و نهایتاً حوزه علمیه خواهران استان اردبیل بتواند در سطح کلان سهم تمدنی خود را ایفا کند.

پایان بخش این مراسم، از زحمات خانم سیده سکینه میرفضلی تجلیل به عمل آمده و خانم افسانه جهانی سرپرست مدرسه علمیه الزهراء(سلام الله علیها) اردبیل با حفظ سمت به سرپرستی مرکز تخصصی رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) منصوب گردید.