کد مطلب: 92849 تعداد بازدید: ۷۸

مدیر کل مرکز خدمات حوزه های علمیه استان اردبیل:

امام صادق(ع) احیاگر نهضت علمی و فرهنگی اسلام بودند

پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۹:۰۰
مدیر کل مرکز خدمات حوزه های علمیه استان اردبیل گفت: در شرایط خفقان حکومتی، امام صادق(علیه السلام) احیاگر نهضت علمی و فرهنگی اسلام بودند.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، حجت الاسلام والمسلمین علی کریمی در مراسم سالروز شهادت امام صادق(علیه السلام) در مدرسه علمیه ولیعصر(عجل الله تعالی فرجه) گرمی، گفت: امام صادق(ع) از فرصت‌های گوناگونی برای دفاع از دین و حقانیت تشیع و نشر معارف صحیح اسلام استفاده می‌برد؛ طوری که در حوزه فقه و احکام نیز فعالیت زیادی انجام داد.

وی شیعه امامیه را منسوب به امام جعفرصادق(علیه السلام) دانست و افزود: این امام همام با توجه به فرصت مناسب سیاسی و نیاز شدید جامعه، احیاگر نهضت علمی و فرهنگی پدرش شد و حوزه وسیع علمی و دانشگاه بزرگی به وجود آورد.

مدیر کل مرکز خدمات حوزه های علمیه استان طلاب را شاگرد مکتب امام صادق(علیه السلام) معرفی کرد و گفت: طلاب در ب‍ُعد علمی باید دارای انگیزه قوی، پشتكار و همت در فراگیری علوم دینی باشند و برای فرار از پذیرش مسئولیت، وارد حوزه نشده باشند.

کریمی افزود: نظم در فراگیری علم از اركان مهم موفقیت طلاب است، اگرچه نظم و انضباط باید در تمام ابعاد زندگی جاری باشد اما طلاب اگر در درس نظم داشته باشند به موفقیت رسیده و نظم مهمترین عامل موفقیت علما و بزرگان بوده است.

این مقام مسوول تقویت پایه دینی را بسیار مهم دانست و افزود: تقویت و تثبیت اعتقادات در حوزه های علمیه از انتظارات به حق علماء است كه تسلط طلاب به مبانی دینی لازم و ضروری می باشد.

وی در پایان به عوامل موثر در پیشرفت طلاب اشاره کرد و بیان داشت: از عوامل مهم و موثر در پیشرفت حوزه های علمیه انضباط در  درس، اخلاق حسنه، اخلاص در عمل و رفتار، استاد اخلاق مجرب است.