کد مطلب: 91502 تعداد بازدید: ۱۸۰

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل:

هویت طلبه باید متناسب با رسالتش در جامعه تعریف گردد

جمعه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۴:۵۵
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل به تبیین جایگاه طلبه در جامعه اسلامی پرداخت و گفت: هویت طلبه باید متناسب با رسالتش در جامعه تعریف گردد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، حجت الاسلام والمسلمین مهدی قربانی در جلسه مشترک آنلاین معاونت امور حوزه ها و استان های اردبیل و مرکزی با موضوع ویژگی های طلبه طراز انقلاب اسلامی، تبیین جایگاه طلبه در جامعه اسلامی و نظام اندیشه اسلامی را از دغدغه های خود بیان کرد و گفت: هویت طلبه بایستی متناسب با رسالتش در جامعه اسلامی تعریف و مورد مداقه قرار بگیرد.

وی در جهت تبیین این مسئله، اشاره به اندیشه های حکیم بزرگ اسلام فارابی کرد و افزود: فارابی برای نظام و ساختار جامعه اسلامی اصطلاح رئیس اول، رئیس مماثل و رئیس سنت را مطرح می کند.

قربانی بیان داشت: از نظر فارابی جامعه اسلامی نیازمند رئیسی برای تدبیر امور مدنی است که شایسته ترین فرد برای اداره جامعه رئیس اول، و مصداق آن پیامبر اکرم(ص) می باشد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان در بیان علت ریاست پیامبر از منظر فارابی گفت: پیامبر اکرم(ص) از یک ویژگی اساسی برخوردار است که همان ارتباط با عقل فعال است.

مدرس حوزه و دانشگاه منظور از عقل فعال را جبرائیل امین عنوان کرد و بیان داشت: پیامبر اکرم(ص) چون با عقل فعال مرتبط است لذا قوه عاقله ایشان بالاترین قوه عاقله ای است که بشر می تواند تصور کند. همچنین به دلیل این ارتباط قوی تر از قوه متخیله پیامبر نمی توان داشته باشیم و درنتیجه همه امور گذشته و حال و آینده برای پیامبر(ص) معلوم است. به خاطر چنین جایگاهی است که شایسته ترین فرد برای اینکه در جامعه بشری زعامت کند پیامبران الهی هستند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان تحقق ریاست مماثل در نظام و ساختار جامعه اسلامی را در صورت محروم شدن جامعه از وجود پیامبر دانست و گفت: حکیم فارابی معتقد است رؤسای مماثل کسانی هستند که همواره ویژگی های پیامبر را دارند اما با جبرائیل امین به صورت مستقیم در ارتباط نیستند که مصداق آن امامان معصوم(ع) می باشد.

پژوهشگر حوزوی اظهار داشت: فارابی ریاست سنت را نوع دیگری از ریاست می داند که در صورت عدم دستیابی بشریت به امامان معصوم مشروعیت پیدا می کند و معتقد است افرادی که با آموزه های انبیای الهی آشنایی کامل دارند رسالت ریاست جامعه بشری را بر عهده خواهند داشت.

قربانی به بیان وظیفه رئیس جامعه اسلامی پرداخت و خاطرنشان کرد؛ از منظر فارابی حاکم جامعه اسلامی طبیب جامعه است. همانطور که طبیب جسم، بدن انسان را درمان می کند حاکم جامعه اسلامی نیز حکم طبیب روح و نفس انسان را داشته و باید اخلاق و امور نفسانی بشر را درمان کند.

مدیر استانی حوزه علمیه خواهران اردبیل با بیان اینکه از دیدگاه فارابی رئیس اول، مماثل و سنت باید طبیبان نفس باشند، افزود: بر اساس نظام فکری شیعه، طلبه ها نیز در سطحی پایین تر، از نوعی ریاست سنت در جامعه اسلامی برخوردارند و لذا رسالت طلبه در جامعه اسلامی طبابت نفس مردم است.

وی طبابت نفس را به مراتب سختر از طبابت جسم دانست و بیان کرد؛ با توجه به اینکه طبیب نفس با اخلاق آدمی سر و کار دارد لذا طلبه بایستی دانش کافی و تهذیب وافر برای طبابت نفس مردم در توشه خود داشته باشد.

مدرس مؤسسه پژوهشی امام خمینی(ره) اظهار داشت: در همین راستا همان گونه که حکمای اسلامی بر این باورند که حاکمان جامعه اسلامی باید با مدیریت ویژه و سنجیده در خصوص روابط درون خانه مردم نیز برنامه ریزی کنند، طلاب نیز باید بتوانند در عرصه های خصوصی زندگی مردم هم تأثیرگذار باشند؛ چنانچه تربیت فردی و خانوادگی با تربیت اجتماعی همسو نباشد نمی توان دستاورد چندانی در تربیت انسان های شایسته به دست آورد.

قربانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر جامعه بشری با بحران معنویت روبروست و همین امر حضور و فعالیت حوزه های علمیه را بیش از پیش ضروری می سازد؛ زیرا اگر طلاب پاسخ معقول و هوشمند به این بحران نداشته نباشند قطعاً مردم نیاز معنوی خود را از طریق دیگری که چه بسا بر علیه دین هم باشد تأمین خواهند کرد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با بیان اینکه بحران معنویت در عصر کنونی یکسری ویژگی ها و رسالت هایی را متوجه طلاب می کند که چه بسا خودشان از آنها غافل باشند، گفت: طلبه ای که آشنایی اجمالی با مسائل و مباحث غرب شناسی نداشته باشد قادر نخواهد بود در دنیای مدرن تأثیرگذار باشد.

وی افزود: همچنین طلبه ای که با مسائل جهان اسلام و جریان های سیاسی و دینی داخل جامعه آشنایی مناسبی نداشته باشد در شرایط بحرانی و حساس با مشکل تصمیم گیری و تحلیل وضعیت موجود مواجه خواهد شد.