کد مطلب: 89303 تعداد بازدید: ۲۰۸

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل در دیدار با طلاب مدرسه علمیه الزهرا«س» اردبیل عنوان کرد:

توجه به سیره معصومین«ع» در جامعه اسلامی از برکات انقلاب است

پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۰:۱۶
حجت الاسلام والمسلمین مهدی قربانی با اذعان به اینکه بعد از حکومت معصومین«ع»، در تاریخ غیر از جمهوری اسلامی ایران هیچ سابقه ای از حکومت اسلامی نیست، افزود؛ به برکت انقلاب اسلامی است که سیره ائمه معصومین«ع» در جامعه اسلامی مورد توجه جدی قرار گرفته که برخاسته از اصول و مبانی نظری نظام اسلامی است.

  به گزارش روابط عمومی - حجت الاسلام والمسلمین مهدی قربانی مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل در دیدار با طلاب مدرسه علمیه الزهرا«س» اردبیل که در سالن اجتماعات این واحد علمی تربیتی برگزار شد، با اشاره به تاریخ سیاسی ایران، شکل گیری یک نظام سیاسی ایده آل را از برکات انقلاب اسلامی دانسته و گفت: انقلاب اسلامی بر اساس این باور شکل گرفت که کشور باید با اراده مردم و در چهارچوب اسلام اداره شود.

  وی با تشریح چهارچوب اندیشه سیاسی شیعه، امر و نهی در حکومت و مشروعیت را از آن خدای متعال دانسته و افزود؛ ولایت تنها منتسب به خداوند بوده و شیعه معتقد است که در زمان حضور پیامبر اکرم«ص» خداوند ولایت خود را به ایشان داده و در غیاب ایشان به امام معصوم و در عصر غیبت نیز ولایت به فقیه جامع الشرایط منتقل شده است.

  حجت الاسلام والمسلمین قربانی ولایت را برخاسته از اراده الهی بیان کرده و گفت: امام راحل با پیروزی انقلاب اسلامی اندیشه ولایت را که کم رنگ شده بود و به سمت فراموشی می رفت به جامعه اسلامی برگرداند و بحث مقبولیت را همراه مشروعیت مطرح کرد.

  حجت الاسلام والمسلمین قربانی با اذعان به اینکه بعد از حکومت معصومین«ع»، در تاریخ غیر از جمهوری اسلامی هیچ سابقه ای از حکومت اسلامی نیست، افزود؛ به برکت انقلاب اسلامی است که سیره ائمه معصومین«ع» در جامعه اسلامی مورد توجه جدی قرار گرفته که برخاسته از اصول و مبانی نظری نظام اسلامی است.

  مدیر حوزه علمیه خواهران استان اِعمال ولایت الهی در جامعه اسلامی را منوط به رضایت و مقبولیت مردم تلقی کرده و بیان داشت: در اندیشه اسلامی نقش و افکار مردم در جامعه اسلامی اثرگذار بوده است بطوری که 37 انتخابات بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته که ابزاری برای تجلی اراده مردم بوده است  .

  استاد حوزه و دانشگاه مردم سالاری دینی را از برکات اندیشه اسلامی بیان کرده و گفت: جمهوری اسلامی بوسیله این اندیشه، نظام سلطه را به چالش جدی کشیده است.

  وی پتانسیل نظام جمهوری اسلامی در جذب جریان ها و گروه های سیاسی را بسیار مطلوب توصیف کرده و خاطر نشان کرد: به برکت ظرفیت مردم سالاری دینی در انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی معاند عاقل ندارد که برنامه ریزی کنند و بر علیه نظام توطئه ای انجام دهند.

حجت الاسلام والمسلمین قربانی پشتوانه انتخابات جمهوری اسلامی ایران را ضرورت توجه به رضایت و مقبولیت مردم در جامعه اسلامی دانسته و بیان داشت: طلاب وظیفه دارند به بصیرت افزایی مردم برای انتخاب اصلح تلاش کرده تا بتوانند وظیفه ملّی و مذهبی خود را در قبال انقلاب اسلامی انجام دهند.