کد مطلب: 88944 تعداد بازدید: ۳۸۵

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل در دیدار با طلاب مدرسه علمیه فاطمیه«س» مشگین شهر گفت:

رسالت طبابت روح مردم بر عهده طلاب است

جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۰:۳۵
حجت الاسلام والمسلمین مهدی قربانی کسوت طلبگی را توفیق بزرگی در جهت طبابت نفس مردم دانسته و گفت: رسالت طبابت روح مردم بر عهده طلاب بوده و باید با علم خود برای نفس و روح مردم نسخه پیچی کنند.

   به گزارش روابط عمومی - حجت الاسلام والمسلمین مهدی قربانی مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل در دیدار با طلاب مدرسه علمیه فاطمیه«س» مشگین شهر که در سالن اجتماعات این واحد علمی تربیتی برگزار شد احیای تمدن نوین اسلامی را از دغدغه های مقام معظّم رهبری بیان کرده و افزود: احیای تمدن فاخر نوین اسلامی نیازمند تولید و وجود محتوا می باشد که طلاب سربازان تولید محتوای تمدن نوین اسلامی هستند.

   وی تحقق تمدن نوین اسلامی و وقوع خارجی آن را مستلزم وجود زمینه های مختلف بیان کرده و خاطر نشان کرد: رسالت طلاب در تحقق یکی از این زمینه ها، علم و دانش است.

   حجت الاسلام والمسلمین قربانی به تبیین تفاوت نگرش اسلام به علم و دانش نسبت به رویکرد سکولاریستی غرب پرداخته و افزود: ویژگی خاص علم در اسلام این است که علم جنبه فردگرایی نداشته و بایستی تمام آحاد مردم در رویکرد دینی خود را مجهز به علم و دانش کنند که برای مسلمانان این امر واجب است.

   مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل نشر علم را از لازمه های اندیشه اسلامی عنوان کرده و بیان داشت: در منظر غرب زکات علم بی معنی است و از علم، نظام سلطه به عنوان ابزار در جهت چپاول کشورها استفاده می کند لکن اسلام کتمان علم را بی معنی دانسته و زکات آن را در اختیار قراردادن ملتها می داند.

   وی با بیان اینکه امروزه علم، به یک ابزار ثروت و قدرت تبدیل گشته، گفت: انقلاب اسلامی ایران در عرصه های مختلف علم را در اختیار کشورهایی که در جهت صیانت و آرمان های انسانی استفاده می کنند قرار داده است.

   حجت الاسلام والمسلمین قربانی با تأکید بر اینکه طلاب بایستی آموخته خود را در اختیار همدیگر قرار دهند، گفت: طلبه ای که اسیر وسوسه های شیطانی شده و زکات علم خود را نپردازد با کشوری که تکنولوژی یک علم را در اختیار دیگران نمی گذارد تفاوتی ندارد.

   استاد حوزه و دانشگاه طلاب را به پرهیز از خودبینی توصیه کرده و افزود: با توجه به اینکه فعالیت حوزه های علمیه به یک هدف منتهی می شود لذا طلاب بایستی با همدیگر همدل بوده و در عرصه علم همدیگر را تکمیل کنند.

   وی با بیان اینکه علم اگر آغاز و پایانش برای خدا نباشد نه تنها نجات بخش بشر نبوده بلکه بلا برای او می باشد، گفت: اسلام معتقد است نه تنها علم حوزه بلکه تمامی علوم باید توأم با رضایت الهی باشد که در دنیای جدید این امر متأسفانه بی معنا شده است.

   حجت الاسلام والمسلمین قربانی به تبیین امانیسم یا قرارداد اجتماعی غرب پرداخته و خاطر نشان کرد: قرارداد اجتماعی که شامل سه دوره وضع طبیعی، وضع جنگی و وضع مدنی است. غرب، زمان فعلی را وضع مدنی نام گذاری کرده و انسان را خالق این دوره می داند و در نهایت انسان را جایگزین خدا قرار می دهد.

   استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه فردگرایی در غرب بیداد می کند، گفت: باور غرب بر این است که علم باید برای انسان باشد. لذا برای غرب علم همراه با رضایت الهی امری غیر معقول بوده و لذا توانایی فهم علم برای خدا برایشان امکان پذیر نیست و عقیده اسلام را که علم باید برای خدا باشد قبول نمی کنند.

   وی کسوت طلبگی را توفیق بزرگی در جهت طبابت نفس مردم دانسته و گفت: رسالت طبابت روح مردم بر عهده طلاب بوده و باید با علم خود برای نفس و روح مردم نسخه پیچی کنند.

   حجت الاسلام والمسلمین قربانی طلاب را به مطالعات جنبی و غرب شناسی در وقت های آزاد توصیه کرده و بیان کرد: برای اینکه فرمایشات مقام معظّم رهبری را عملی کرده و از تمدن نوین اسلامی دفاع کنید بایستی شناخت اجمالی از غرب داشته و چگونگی شکل گیری و هدف آنها را بدانید.