کد مطلب: 81820 تعداد بازدید: ۸۷۷

خانم افسانه جهانی سرپرست مدرسه علمیه الزهراء«س» اردبیل شد

سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۴:۵۴
مراسم تکریم و معارفه مدیر مدرسه علمیه الزهراء«س» اردبیل با حضور مدیر کل امور تأسیس و توسعه واحدهای حوزوی شمالغرب کشور و جمعی از مسؤولان نهاد های فرهنگی استان انجام شد.

       به گزارش روابط عمومی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اردبیل -  در مراسم تکریم و معارفه مدیر مدرسه علمیه الزهراء«س» اردبیل که با حضور مدیر کل امور تأسیس و توسعه واحدهای حوزوی شمالغرب کشور و جمعی از مسؤولان نهاد های فرهنگی استان انجام شد از زحمات خانم لیلا راثی مدیر سابق این مجموعه تقدیر و خانم افسانه جهانی به عنوان سرپرست جدید این مدرسه منصوب شد.

       در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین طاهر لطفی مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با اشاره به ایّام سوگواری امام حسین(ع) و مصیبت ها و زحمات اهل بیت(ع)، هدف ایشان را نجات مردم از گمراهی و زلالت دانسته و گفت؛ اولیای الهی می خواستند که مردم راه آنها را در پیش بگیرند.

       وی فلسفه تشکیل حوزه های علمیه را در راستای هدف اهل بیت(ع) دانسته و گفت؛ هدف حوزه علمیه این است که با پرورش و تربیت عالمان دینی مردم را با معارف اهل بیت(ع) آشنا کرده و آنها را از گمراهی دور کنند.

       حجت الاسلام والمسلمین لطفی مدت امر مدیریت در سطح دنیا را با توجه به طرح و برنامه آن، 4 سال دانسته و گفت؛ برداشت این است که یک مدیر هر طرح و برنامه ای که داشته باشد در مدت 4 سال پیاده کرده است.

       مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل قدردان 7 سال خدمت خانم راثی در مدرسه علمیه الزهراء(س) اردبیل شد و از هیات امناء مدرسه خواست تا با مدیر جدید همکاری لازم را داشته باشند.

 

       در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین مهدی نوروزی مدیر حوزه علمیه برادران زیر بنای تشکیل حوزه های علمیه را از زمان بعثت پیامبر اکرم(ص) بیان کرده و گفت؛ پیامبر اکرم(ص) اولین بار بعد از بعثت با 40 نفر شاگرد در خانه ارقم نزدیکی کعبه شروع به تدریس علوم دینی کردند و در ادامه ائمه(ع) به این کار رونق بخشیدند.

       وی رونق حوزه علمیه در ایران را مرهون هجرت آیت الله حائری(ره) به ایران دانسته و خاطر نشان کرد؛ بعد از هجرت معظم له به ایران، از اوایل انقلاب حوزه های علمیه به صورت رسمی در ایران شروع به فعالیت کرد.

       حجت الاسلام والمسلمین مهدی نوروزی سه وظیفه بسیار مهم برای حوزه های علمیه بیان کرده و گفت؛ اولین وظیفه حوزه علمیه نبی پروری ولی به صورت اکتسابی است.

       جانشین رئیس هیأت امناء مدرسه علمیه الزهراء(س) وظیفه دوم را مجتهد پروری دانسته و گفت؛ این امر بعد از هجرت شیخ طوسی به نجف اتفاق افتاد و از دوره شیخ طوسی به بعد دوره مجتهد پروری در حوزه های علمیه شروع شد و تا انقلاب اسلامی ادامه دار شد.

       وی وظیفه سوم حوزه های علمیه را امام پروری دانسته و افزود؛ به برکت روح بلند امام(ره) اولین مکانی که برای امام پروری در کشور اقدام کرد حوزه های علمیه است.

       حجت الاسلام والمسلمین نوروزی با اشاره به اینکه وظیفه تبلیغی و روش تبلیغی حوزه های علمیه با قدیم خیلی متفاوت است، گفت؛ چنانچه تنها شیوه های قبلی را که فقط منبر علما بود در نظر بگیریم قطعاً تنزل خواهیم داشت.

       مدیر حوزه علمیه برادران استان با اشاره به اینکه بخش عمده ای از فراغت و زندگی مردم در فضای مجازی است گفت؛ حوزه های علمیه وظیفه دارد دانشمندانی که تربیت می کنند و به مقام علمی می رسانند باید زمینه و زیر ساخت تبلیغ در فضای مجازی را برای طلاب فراهم کنند.

       وی با اذعان به اینکه افرادی بدون داشتن تخصص دینی وارد کار های تبلیغ شده اند، گفت؛ این کار افراد در فضای حقیقی و مجازی موجب ایجاد وضعیت اسلام بدون روحانیت می شود.

       حجت الاسلام والمسلمین نوروزی عواقب و خطر ترویج اسلام بدون روحانیت را بالاتر از تفکر لیبرالیسم و غرب گراها دانسته و گفت؛ در طول انقلاب مراجعی بوده اند که به دلیل اشتباهاتشان از مرجعیت برکنار شدند و به اسلام و حوزه لطمه ای وارد نشد لکن اگر مردم دین را از افراد غیر متخصص دریافت کنند انحراف در آن باعث ار بین رفتن اصل دین خواهد شد.

       مدیر حوزه علمیه برادران استان ترویج دین توسط عده ای غیر متخصص را سیاست دشمن دانسته و گفت؛ ضرورت وجود طلبه ها در عرصه تبلیغ و اجتماع بیش از پیش احساس شده و بایستی حوزه علمیه قدم اساسی در این عرصه بر دارد.

       وی از زحمات خانم راثی تشکر کرده و آرزوی موفقیت برای خانم جهانی نمود.

 

       در ادامه این مراسم حجت الاسلام والمسلمین قاسم جعفرزاده مدیر کل امور تأسیس و توسعه واحدهای حوزوی شمالغرب کشور با اشاره به ادوار شکل دهی حوزه های علمیه به لحاظ اجتماعی؛ مرحله اول را رابطه محدث و مستمع دانسته و گفت؛ این رابطه محدود به مستمع و متکلّم بوده لذا مبلّغ وقتی به منطقه ای برای تبلیغ می رود حیطه ارتباطی، همان حلقه مستقیم است.

       وی مرحله دوم را رابطه بین مجتهد و مقلّد دانسته و گفت؛ در این مرحله بحث زمان بی معنی بوده و مقلّد هر کجای دنیا که باشد می تواند از مجتهد تقلید کند.

       حجت الاسلام والمسلمین جعفرزاده پیشرفت جریان و خیزش اجتماعی برای ابقا و تأسیس حاکمیت اسلامی را از برکات انقلاب اسلامی قلمداد نموده و خاطر نشان کرد؛ به برکت امام و شهدا در این مرحله بلوغ فکری به حدی رسید که در دوران غیبت رابطه بین امام و امت به وجود آمد.

       مدیر کل امور تأسیس و توسعه واحدهای حوزوی شمالغرب کشور شکست جغرافیای حاکمیت سیاسی و قومی و ... را از برکات دفاع مقدس دانسته و گفت؛ رابطه امام و امت چنان در سطح جهان گسترده شد که کشور هایی مثل یمن فرمایشات رهبر معظّم انقلاب را سرلوحه خود قرار دادند که این برای دشمن خیلی گران است.

       وی به عظمت خانم های شیعه راویان حدیث اشاره کرده و گفت؛ وجود خواهران دینی به زمان خیلی پیش بر می گردد لکن بعد از انقلاب این امر بالنده تر شد و جریان شکل گیری نهاد مقدس حوزه علمیه خواهران به صورت جریان علمی رسمی در کشور اتفاق افتاد.

       حجت الاسلام والمسلمین جعفرزاده نقش خانواده را مهمترین وظیفه برای حوزه علمیه خواهران از منظر علما و مراجع بیان کرده و گفت؛ بنیان فطری انسان به خانواده تعلق دارد بنابراین در تمام جوامع خانواده دچار تزلزل شده، ولی از بین نرفته است.

      مدیر کل امور تأسیس و توسعه واحدهای حوزوی شمالغرب کشور اهمیت و ارزش نهاد خانواده را بیش از سایر نهادها دانسته و خاطر نشان کرد؛ از نگاه دینی نهاد خانواده به نهاد خاصی واگذار نشده است بلکه در کنار خانواده، تعلیم و تربیت، حوزه های علمیه، دانشگاه و .... در جامعه به ثمر می رسد.

       وی دومین نقش حوزه خواهران را ضرورت توجه و التزام به امر اخلاق مادران و خواهران جامعه دانسته و افزود؛ نقش حوزه خواهران در امر اخلاق مداری و تربیت اخلاقی جامعه بی بدیل است چرا که حوزه برادران به تنهایی نمی تواند در این امر موفق باشد.

       حجت الاسلام والمسلمین جعفرزاده نقش سوم حوزه خواهران را تربیت اصیل دینی دانسته و گفت؛ نقش هیأت امناء و ادارات فرهنگی بیشتر احساس می شود که کمک کار حوزه خواهران بوده و از ظرفیت این نهاد مقدس استفاده کنند.

       مدیر کل امور تأسیس و توسعه واحدهای حوزوی شمالغرب کشور در پایان خدمت بیش از 15 سال مدیر سابق مدرسه علمیه الزهراء(س) در مجموعه حوزه علمیه خواهران را سرمایه عظیم دانسته و برای مدیر جدید که از طلاب همین مدرسه می باشد آرزوی موفقیت کرد.