کد مطلب: 56232 تعداد بازدید: ۴۷۵

تعظیم شعائر فاطمی ، همان تعظیم شعائرخاتم الانبیاء است.

چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۳:۰۳
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پرهیزگار استاد اخلاق كشوري شعائر فاطمی را بسیار ارزشمند و مهم دانست و گفت: تعظیم شعائر فاطمی ، همان تعظیم شعائرخاتم الانبیاء است.

  به گزارش خانم سمیه یوسفی معاون فرهنگی تبلیغی مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج) شهرستان گرمی - در نشست سبک زندگی فاطمی که با حضور کادر، اساتید، طلاب سطح 2 و 3 ، دانش آموختگان و مبلغین برگزار شد حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پرهیزگار؛ شعائر فاطمی را بسیار ارزشمند و مهم دانست و گفت: تعظیم شعائر فاطمی ، همان تعظیم شعائرخاتم الانبیاء است. 

وی گام اول در تعظیم شعائر فاطمی را ضرورت تعظیم عنوان کرد و گفت: شعائر فاطمی با توجه به مفهوم آن جنبه الهام و اعلان دارد و آیات قرآن کریم بر شعائر فاطمی تاکید کرده و می فرماید که شعائر فاطمی در واقع پاسخگوی بسیاری از شبهات است.

حجت الاسلام پرهیزگار در دومین گام، به معنای لغوی و اصطلاحی شعائر اشاره کرد و بیان داشت: شعائر جمع شعیره به معنای علامت و نماد هر چیزی که جنبه حسی و اعلامی برای چیز دیگر باشد و معنای اصطلاحی آن؛ دارای دو رکن جنبه تعریف و تبلیغ و پیام رسانی ، پیام اعتقادی و فکری و دینی دارد. لذا تعریف شعائر در واقع آن دسته از امور مرتبط با دین را شامل می شود که جنبه اعلام ، تبلیغ و ارشادی یا انذاری دارد.

در ادامه نشست حجت الاسلام مصطفی پرهیزگار- کارشناس مذهبی اعزامی از قم- سومین گام را حکم شعائر دانست و افزود: تعظیم شعائر، برترین نوع تقواست و کسب تقوی بر همگان لازم و ضروری می باشد که در آیه 2 سوره مائده از سبک شمردن شعائر نهی شده ایم.

وی گام چهارم تعظیم شعائر فاطمی را بررسی مصداق های شعائر عنوان کرد و گفت: اولین و مهمترین مصداق برای شعائر؛ قرآن کریم ، روایات تفسیری و عرف می باشد و با توجه به دو رکن شعائر هر چه را ، عرف متشرفه از شعائر بداند همان از شعائر می شود. در نتیجه نگاه به قرآن ، روایات و سیره متشرعه ، عزاداری ها از شعائر الهی است. عزاداری بدعت نیستند چون مستند شرعی دارند و شرک نیست بلکه طاعت الله است.

حجت الاسلام مصطفی پرهیزگار ، فاطمه زهرا (س) را الگوی شایسته برای امامت دانست و گفت: فاطمه (س) یاری رسان امام عصر بود و در همه حال از امام خود حمایت می کرد ، از جمله  شیوه های یاری امامت با توجه به عملکرد حضرت زهرا(س) ؛ مجاهدت های کلامی حضرت از جمله اقرارگیری، افشاگری و رسواسازی، نفرین تبری و مجاهدت های عملی مثل یارگیری و اسنتصار، تحقیر دشمن، خشم و تندی، خروش و تهاجم ، حضور در اجتماع، سوز وگداز فراگیر ، بذل مال ، بذل جان و اقدام ماندگار می باشد.

وی در پایان بیان داشت : حضرت زهرا(س) در وصیت خود به چهار چیز تاکید داشتند: اول اینکه؛ ظالمین برای تشییع جنازه حضرت نیایند. دوم؛ غاصبین نماز نخوانند. سوم؛ مخفی ماندن قبر حضرت . چهارم ؛ دعا بر همه یاران امامت.

از دیگر برنامه های اجرا شده در این نشست؛ برگزاری جلسه اخلاق توسط حجت الاسلام مصطفی پرهیزگار ، مداحی و روضه خوانی و اقامه نماز جماعت می باشد.