کد مطلب: 20719 تعداد بازدید: ۶۶۷

حجت الاسلام والمسلمین یدالله صفری:

اگر قوه وهمیه، عقلی و شرعی باشد انسان از شر شیطان در امان است

شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۵:۴۸
حجت الاسلام والمسلمین صفری گفت: اگر قوه وهمیه انسان، زیر نظر عقل و شرع باشد ، در این صورت اعضاء و جوارح، تحت نظر عقل و شرع گردیده و در نهایت جنود شیطان از مملکت وجود انسان رخت بر می بندد.

امام جمعه شهرستان گرمی در جلسه اخلاق مدرسه علمیه خواهران ولیعصر(عج) گرمی در توضیح مقامات نفس گفت: مقام اول در مقام ظاهری و ملکی نفس است این مقام، پایین ترین مرتبه نفس و منزل و دنیای آن است.

وی افزود: در این مرتبه است که نفس به جسم انسان و اعضا و جوارح او یعنی چشم، گوش، زبان و ... حیات و زندگی داده است که در موقع مرگ، این اعضا و جوارح از کار می افتند این اعضا فقط ابزارند و فقط روح است که سالم است.

 مؤسس مدارس علمیه خواهران گرمی در ادامه با اشاره به آیه قرآنی اظهار کرد: اگر روح انسان خراب شود بَصَر هست ولی بصیرت نیست، به گونه ای که صدا را می شنود ولی درک نمی کند پس روح انسان است که به اعضاء و جوارح او حیات می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین صفری با اشاره به اینکه عقل انسان، محبت کلی را درک می کند و وهم، محبت جزیی را، افزود: نفس به واسطه قوه واهمه است که اعضاء و جوارح انسان را تصرف کرده و حکومت می کند. چون وهم سلطان قوای ظاهری و باطنی انسان می باشد.

  وی خاطر نشان کرد: اگر وهم در قوای انسان حکومت کند و یا شیطان برآن ها تسلط یابد  قوا، جنود شیطان شده و جسم تحت سلطه شیطان می گردد پس در نهایت لشکر عقل و رحمان الهی مضمحل شده و از مملکت وجود انسان هجرت می نماید و در این صورت وجود انسان، لانه شیطان می شود.

امام جمعه شهرستان گرمی در پایان خاطر نشان کرد: اگر قوه وهمیه انسان، زیر نظر عقل و شرع باشد در این صورت اعضاء و جوارح، تحت نظر عقل و شرع گردیده و در نهایت جنود شیطان از مملکت وجود انسان رخت بر می بندد. پس در این مقام ( مقام اول ) باید مراقب اعضاء و جوارح بود چون این مقام، مقام کنترل اعضا و جوارح است.