کد مطلب: 20495 تعداد بازدید: ۴۱۱

برگزاری نشست بررسی علل فرهنگی کاهش جمعیت در مدرسه ثامن‌الحجج ع پارس‌آباد

سه شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۳:۱۹
نشست بررسی علل فرهنگی کاهش جمعیت در مدرسه علمیه خواهران حضرت ثامن‌الحجج(ع) پارس‌آباد برگزار شد.

در این نشست لیلا علیاری، مشاور مدرسه علمیه خواهران ثامن‌الحجج(ع) شهر پارس‌آباد استان اردبیل با بیان این ‌که علت کاهش جمعیت مربوط به مسائل اجتماعی و فرهنگی است، گفت: تبدیل شدن تک فرزندی به یک فرهنگ مدرن، علت فرهنگی کاهش جمعیت است.

وی افزود: در اسلام به مسئله فرزندآوری و افزایش جمعیت توجه ویژه‌ای شده است و فرزندکشی و قتل نفس مورد نکوهش قرار گرفته است.

مشاور مدرسه علمیه خواهران ثامن‌الحجج(ع) شهر پارس‌آباد با اشاره به زنده به گور کردن دختران در زمان جاهلیت، اظهار کرد: در حال حاضر افراد جاهل با سقط جنین از مردمان زمان‌های جاهلیّت پیشی گرفته‌اند.

علیاری علت کاهش جمعیت را دلایل اجتماعی و فرهنگی دانست و ادامه داد: تبلیغات گسترده در دهه 70 به بعد برای فرزندآوری کم و تبدیل‌شدن تک فرزندی به یک فرهنگ مدرن و مطرح کردن مسائل بهداشتی از علل فرهنگی کاهش جمعیت است و بزه‌کاری اجتماعی و دیدگاه‌های فمینیستی برای ازدواج، اشتغال و تحصیل زنان، شهرنشینی و تغذیه شهری و افزایش سن ازدواج از علل اجتماعی کاهش جمعیت به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: افزایش جمعیت با توجه به نظریه های موافقان در این مورد سبب افزایش ثروت و اقتصاد و پیشبرد اهداف نظامی کشور و عامل تحرک و پیشی‌گرفتن قابلیت‌های موجود در مملکت می‌شود.