کد مطلب: 14294 تعداد بازدید: ۹۹۵

نشست اخلاقی - تربیتی طلاب حوزه علمیه فاطمیه مشکین شهر

سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۳:۴۸
نشست اخلاقی - تربیتی طلاب حوزه علمیه فاطمیه با حضورامام جمعه محترم شهرستان و موسس حوزه علمیه مشکین شهر جناب حجة الاسلام و المسلمین آقای رضا باوقار
 
جلسه هفتگی اخلاق عمومی با حضور امام جمعه محترم شهرستان و موسس حوزه علمیه مشکین شهر جناب حجة الاسلام و المسلمین آقای رضا باوقار , در تاریخ 15/7/93 در حوزه علمیه فاطمیه مشکین شهر برگزار گردید .
   
جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای رضا باوقار در این جلسه بعداز حمدوثنای حضرت پروردگار و درود و سلام برپیامبر صل الله علیه وآله و ائمه معصومین علیهم السلام و دعا برای سلامتی و تعجیل در فرج حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه سخنان خود را با محوریت خداشناسی آغازکردند .
ایشان در ضمن روایتی از امام صادق علیه السلام به بیان علومی که برای انسان رشد آور و تعالی بخش است پرداخته و گفتند : حضرت امام صادق علیه السلام فرموده اند : مجموعه علوم بشری که برای انسان کمال آور و رشدآور است چهار علم است : 1- خداشناسی 2- وظیفه شناسی 3- دشمن شناسی و 4- عمل به وظیفه .
 ارزشمندترین معارف , معرفتی است که خدا را بشناساند و به این علوم علوم ربانی گفته میشود علومی که نتیجه اش خدا شناسی است . حضرت می فرمایند : معرفة الله اعلی المعارف ؛ در اولین صفحه کتاب جامع المقدمات که در سالهای گذشته در حوزه ها تدریس میشد آمده است اول العلم معرفة الجبار و آخر العلم تفویض امر الیه , اول علم شناخت پروردگار و آخر علم سپردن کارها به خداوند متعال است ؛ یعنی اول علم خدا وسط علم خدا و آخر علم هم خدا , همه علم خدا . ما اگر همین یک مطلب را قوی و محکم مورد توجه قرار داده و اعتقادات خود را در حوزه تقویت کنیم آنموقع میتوان گفت که موفق شده ایم .  
بعد از شناخت خداوند , بحث وظیفه شناسی و دشمن شناسی مطرح است , انسان باید هر امری را که سبب تضعیف دینش میشود یا باعث میشود از دین خارج بشود باید بشناسد یعنی حلال و حرام های الهی را باید بداند .
و بعد از شناخت و ایمان , عمل است ؛ انسان موقعی رشد کرده و به کمال میرسد که شناخت و ایمانش همراه با عمل باشد .
    حجة الاسلام باوقار در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشتند : آن چیزی که الان مارا تهدید میکند و به آن بی توجهیم , غفلت است . مهمترین مسئله ای که نباید ازآن غافل شویم خود پروردگار عالم است . دین به ما میگوید دائم الذکر باش , پیوسته به یاد خدا باش همیشه خدارا حاضر و ناظر بدان گاهی انسان از مبدأ و معاد غافل است . اینکه پیامبر اکرم صل الله علیه و آله فرموده اند بهترین ذکر , ذکر موت است یعنی انسان یادش نرود که بالاخره یک روزی رفتنی است مسأله اینست که از معاد غافل نشویم . انسان اگر از معاد غافل شود وظیفه اش را نمیتواند درست تشخیص داده و عمل کند . گاهی غفلت , غفلت از فرصت هاست . امروز روز عمل است و فردا روز حساب ؛ پس فرصت عمل کردن , تحصیل کردن و .... را نباید از دست داد . غفلت عمل را فاسد میکند .
   اساتید اخلاق میفرمایند : سرآمد تمام بدبختیهای انسان , غفلت است . و برعکس سرمنشأ تمام موفقیت ها دور اندیشی است .