کد مطلب: 14111 تعداد بازدید: ۱۰۳۶

برگزاری جلسه اخلاق

پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۲:۲۲
طلاب حوزه علمیه حضرت ولی عصر (عج) شهرستان گرمی ، در تاریخ 03/07/93 در جلسه ی اخلاقی که با سخنرانی سرکار خانم نوری مدیریت مدرسه برگزار گردید شرکت نمودند.
به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه خانم شهبازی ، خانم نوری در ابتدا با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام محمد تقی (ع) جواد الائمه و بیان کوتاهی درباره ی زندگی آن حضرت ، به آیه 11 سوره مجادله: « یَرفَعِ اللهُ الَّذینَ آمَنوا مِنکُم وَ الَّذینَ اوتواالعلم درجاتٍ وَاللهُ بما تعملونَ خَبیر»  که درباره علم است اشاره کرده و بیان داشتند : خداوند متعال برای صاحبان علم ، درجاتی قرار داده که قابل تصور نیست ، ما از « یرفع» پله ها را می فهمیم که انسان  از آن صعود می کند . درجات قرآنی خیلی بالاتر است و مراتب روحی انسان آن را طی می کند و علم آموزی برای طی همین درجات است.
ایشان در ادامه افزودند : اوصاف و خصایص انسان با انسان ممزوج است و در افراد ، شدت و ضعف دارد و در برخورد با حوادث و امور مختلف ، ممکن است رذیله یا فضیله شود.یک عالم که علم را می آموزد باید بداند که محتوای معارف دین به مساله تربیت انسان بر می گردد .این تربیت یک مقدماتی لازم دارد ؛ غرض از بیان معارف عقلی و اعتقادی ، تربیت انسان است البته تربیت عقلانی.اما غرض از معارف عملی و احکام ، تربیت عملی است.لذا هدف از درس خواندن ، تدریس ، مطالعه و گوش دادن ، این است که انسان تربیت شود ؛ هم در بعد عقلانی و هم در بعد عملی و رفتاری .
ایشان در پایان بیان کردند : انسان در معارف دینی باید خیلی عمیق باشد تا ملکه ی ذهنی و عملی برای او شود که این نشدنی هم نیست، علامه مطهری (ره) یک نمونه از این افراد است که با گروه ها رنگ نگرفت بلکه رنگ داد.طلبه ها باید به این نکته توجه داشته باشند که علمی که برای ما رسیده ؛ حاصل تلاش و کوشش ها و جان فشانی ها و از خود گذشتگی های بزرگان و انبیاء و اولیای الهی است. ما در طول تاریخ ، شهادت انبیاء ، مظلومیت ائمه (ع) ، رنج ها و سختی های بزرگان در طول عصر غیبت ، شهادت شهدا و ... را مطالعه می کنیم ؛ اینها برای این بود که علم به ما برسد و ما به درجات برسیم.