کد مطلب: 12412 تعداد بازدید: ۳۲۵

کرسی آزاد اندیشی با موضوع آسیب شناسی روابط دختران و پسران دانشجو در دانشگاه ها

شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۹:۴۲
به همّت مدیریت محترم مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عج) شهرستان گرمی ، کرسی آزاد اندیشی با موضوع « آسیب شناسی روابط دختران و پسران دانشجو در دانشگاه ها » در تاریخ 30/02/93 در سالن همایش دانشگاه جامع علمی – کاربردی با حضوراساتید محترم حوزه و دانشگاه ، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مهدوی راد ( کارشنا س حقوقی) ، آقای مرادی ( کارشناس روان شناسی ) و سرکار خانم نوری ( کارشناس دینی ) و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور و دانشگاه علمی – کاربردی برگزار شد.
 در این جلسه خانم نوری مدیریت حوزه علمیه حضرت ولی عصر (عج) به عنوان کارشناس دینی اظهار داشتند : انسان موجود اجتماعی است و ناگزیر از ارتباط . ارتباط انسانی در دین اسلام ، دارای حد و مرز تعریف شده است که مسلمان نبایستی از آن عدول کند. به طور کلی درباره ی رابطه ی زن و مرد نامحرم سه دیدگاه مطرح است :
1-دیدگاه افراطی : آزادی مطلق
2-دیدگاه تفریطی : ارتباط ممنوع
3- دیدگاه تعدیل : ارتباط جایز اما با حفظ حریم ها
قرآن در مورد ارتباط  با زن از واژه ی « معروف » یاد کرده و معروف ؛ عملی را گویند که در آن ، هدایت عقلی و حکم شرعی و فضیلت اخلاقی باشد. نمونه این ارتباط در جریان ارتباط حضرت موسی علیه السلام با دختران حضرت شعیب علیه السلام در سوره قصص به تصویر کشیده شده است.
محدوده ی شرعی روابط دو جنس مخالف را می توان در مباحث مربوط به حدود و پوشش ، تماس چشمی و نگاه ، در مورد حالت چهره ، آهنگ و طرز صحبت کردن ، فاصله فیزیکی و ... در نظر گرفت.
در پایان جلسه به پرسش های مطرح شده از طرف دانشجویان پاسخ داده شد.