کد مطلب: 12265 تعداد بازدید: ۳۵۷

برگزاری همایش طلیعه ی حضور

دوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۵:۲۵
به همّت مدیریت استانی حوزه های علمیه ی خواهران استان اردبیل ، همایش بزرگ طلیعه ی حضور در تاریخ 13/02/1393 با شرکت طلاب مدارس استان اردبیل ( الزهراء اردبیل، حضرت ولی عصر (عج) گرمی، ثامن الحجج پارس آباد و فاطمیه مشکین شهر) در اردوگاه نرجس خاتون جمکران برگزار گردید.
به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه حضرت ولی عصر (عج) شهرستان گرمی سرکار خانم شهبازی ؛ برنامه های این همایش توسط مدارس شرکت کننده اجرا گردید که شامل زیر برنامه هایی از قبیل : سخنرانی استاد اخلاق ، سخنرانی معاونت محترم فرهنگی مرکز مدیریت خواهران سراسر کشور ،سخنرانی معاونت شهرستان ها ، اجرای هم خوانی سرودهای مهدوی و ولایی توسط طلاب ، تهیه و پخش بروشورها و محصولات فرهنگی توسط مدارس و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای فرهنگی –پژوهشی 4 شهرستان و ... بود .
استاد اخلاق حجت الاسلام زنگنه در این همایش ، با تبیین راه و رسم طلبگی مبنی بر پیروی مطلق از امامت به عنوان مظهر مسلّم خداوند ، ارتباط با اهل بیت علیهم السلام را ارتباط با خداوند دانستند و تنها راه هدایت صحیح جامعه را داشتن محبت قلبی به خاندان اهل بیت علیهم السلام قلمداد نمودند و تصریح کردند که در جامعه ی ما جای خالی این محبت به اندازه ی خالی بودن جای اعتماد به خداوند متعال احساس می شود. ایشان در نهایت ، دو مقوله ی مهم « دعا و تقرّب » را از عوامل نجات فرد و جامعه برشمردند.
دومین سخنران همایش ، معاونت محترم فرهنگی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران سراسر کشور حجت الاسلام و المسلمین آقای قندی ؛ با معرفی محورهای اصلی مبنی بر اهداف طلبگی ، جایگاه طلبگی و معرفت به مقتضیات زمان ، اساس و بنیان حرکت یک طلبه را دستور الهی دانسته و مهم ترین هدف طلبه را « شدن » و « ساختن » به معنای اینکه وظیفه ی خود را «ساختن جامعه » بدانیم ، معرفی نمودند و اذعان داشتند که جایگاه طلبگی ، بسیار شریف و عظیم است ، لذا نباید به خاطر آلودگی به اهداف دنیوی ، تنزل یابد ؛ چون یک تجارت دنیوی نیست بلکه یک تجارت اخروی و معنوی است ، بنابراین باید یک طلبه طوری باشد که معنویت را در مردم زنده کند و آن ها را یاد خدا بیندازد و جایگاه مقدس خود را محترم بشمارد و با مقتضیات زمان پیش برود تا هم در ابلاغ و هم در اجرای دین الهی موفق گردد.
طلاب شرکت کننده در همایش پس از هم خوانی سرودهای مهدوی ، در سخنرانی معاونت محترم شهرستان ها حجت الاسلام و المسلمین آقای ابراهیمیان شرکت نمودند.
حجت الاسلام ابراهیمیان با اذعان به کلام شهید دکتر بهشتی که فرمودند : « روحانیت در اسلام به معنای آراستگی به علم و تقوا و تجهیز به مهارت هایی برای انجام یک سلسله وظایف فردی ، اجتماعی ، دینی و یک واجب کفایی است ، بی آنکه علم و تقوا سرمایه ی دنیاطلبی گردد» ، تبصره ای وارد کردند مبنی بر اینکه « روحانیت خود یک واجب کفایی است » بدین معنا که جامعه ی امروز ما باید در تربیت طلبه تلاش کند که دیگر نیازی احساس نگردد.
ایشان در ادامه چنین تصریح کردند که طلبگی ، طریق تحصیل عبودیت و انسانیت است که در نهایت به مداوای روح بشری می انجامد. شما سرباز کسی هستید که گل سرسبد آفرینش است ، لذا باید از مقام معنوی خود محافظت نمایید و با گرایش به شأنیت های ناچیز اقتصادی و اجتماعی و امثال آن ، راه خود را گم نکنید.
جلسات فشرده ی این همایش با دعای فرج به پایان رسید . بعد از اتمام همایش ، طلاب مدارس به زیارت مسجد مقدس جمکران و حرم حضرت معصومه ( سلام الله علیها ) مشرّف گردیدند.