کد مطلب: 122129 تعداد بازدید: ۱۷

استاد مدرسه علمیه الزهراء(س) شهرستان خلخال از اردبیل:

ملاک برای سلامت روانی انسان اطمینان قلب است

جمعه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۸:۱۱
استاد مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) شهرستان خلخال در نشست علمی این واحد علمی - تربیتی گفت: بهترین و مهم‌ترین ملاک برای سلامت روان انسان، اطمینان قلب است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین هادی اخگری در نشست علمی برخط(آنلاین) مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) شهرستان خلخال با موضوع "نقش توکل در سلامت روانی با تاکید بر آموزه‌های قرآن کریم " برگزار شد، اظهار داشت: یکی از آثار مهم سلامت روان انسان که سایر آثار را نیز در خود جمع کرده است و از قرآن کریم استخراج می‌شود، آرامش و اطمینان قلبی است.
وی با بیان اینکه اطمینان قلبی، یعنی  حالت سکونی در درون انسان که او را از هیجان و اضطراب‌ و افکار منفی به دور نگه دارد، تاکید کرد: کسی که از لحاظ روانی سالم باشد به تعادل روحی می‌رسد و با رسیدن به تعادل روحی بی‌شک‌ به تعالی هم خواهد رسید.
استاد مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) خلخال با بر شمردن ملاک‌هایی که برای سلامت روان گفته شده است، گفت: رفتار اجتماعی مناسب، نبود بیماری، رهایی از نگرانی و گناه، کفایت فردی و خودمهاری، توحید یافتگی، خویشتن‌‌پذیری و خودشکوفایی، گشاده‌نگری و انعطاف‌پذیری از جمله ملاک‌های متعددی است که برای سلامت روان ذکر شده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین اخگری افزود: اگر انسان به اطمینان قلبی حقیقی در وجود خود دست یابد، دارای روان سالم خواهد بود و می‌توان گفت چنین انسانی به تعالی خواهد رسید.
پژوهشگر حوزوی در بخش دیگری از سخنان خود توکل را به معنای واگذاری کار خود به دیگری دانست و اظهار داشت: آیاتی همچون "حسبنا الله و نعم الوکیل و کفی بالله وکیلا و من یتوکل علی الله فهو حسبه"،  بحث وکالت و ویژگی‌های وکیل که دانایی و توانایی است را به صراحت بیان کرده‌اند.
وی ادامه داد: از آثار توکل در سلامت روان افراد می‌توان به داشتن انسجام شخصیتی، اراده‌ای قوی و مستحکم، رهایی از یاس و ناامیدی، تسلیم ناپذیری، عزت نفس و مناعت طبع، دوری از گناه و دارای روحیه صبر و استقامت اشاره کرد.