کد مطلب: 121780 تعداد بازدید: ۲۳

مدرس حوزه‌های علمیه قم:

تربیت و رشد معنوی با انجام اعمال عبادی محقق می‌شود

سه شنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۴:۲۸
مدرس حوزه های علمیه قم در نشست اخلاقی با طلاب مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل تصریح کرد: تربیت و رشد معنوی با انجام اعمال عبادی محقق خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین محمدنقی مجتهد تبریزی در نشست اخلاقی با موضوع "ضرورت تربیت و سلامت معنوی در زندگی" که در مدرسه عالی الزهراء (سلام‌الله‌علیها) اردبیل برگزار شد، گفت: براساس نظر برخی مفسرین منظور از امانتی که در آیه ۷۲ سوره مبارکه احزاب بر عهده انسان گذاشته شده، نماز است که آثار و برکاتش در همه ابعاد زندگی انسان جریان دارد و نسل آینده انسان را می‌سازد.
وی بیان داشت: برخی گمان می‌کنند نماز فقط صحیح‌خوانی و آرامش جسمی در حین اقامه آن است در حالی که آنچه به نماز ارزش داده و آن را افضل عبادات قرار می‌دهد مسأله خشوع در نماز است.
مدرس حوزه علمیه در تبیین راهکارهای ایجاد خشوع در نماز افزود: عوامل مختلفی همچون محبت به خدا، مکان و زمان نماز، دل‌کندن از تعلقات قلبی و قرارگرفتن در جایگاه عبادت قبل از فرا رسیدن زمان نماز از جمله مواردی است که می‌تواند خشوع ایجاد کند.
حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین مجتهد تبریزی تاکید کرد: اصل تربیت در عمل است و مادر باید با انجام اعمال عبادی خوب و درست مثل خشوع در نماز، فرزند را تربیت کند در غیر این صورت تنها با توصیه و تأکید بر اطرافیان، تربیت و رشد معنوی محقق نمی‌شود.
 استاد اخلاق ضمن توصیه طلاب خواهر به تلاش بر تربیت معنوی، اذعان کرد: اقامه نماز شب در کنار نمازهای روزانه و الگوگیری از سیره عبادی اهل بیت(علیهم‌السلام) در انجام نماز و عبادات، مسیر مناسبی برای رسیدن به جایگاه معنوی و الهی انسان است.