کد مطلب: 118037 تعداد بازدید: ۷۱

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل:

نقش مادر در سوق دادن اعضا خانواده به فرهنگ مطالعه بی بدیل است

جمعه ۱۷ دى ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۷:۵۰
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با اشاره به اینکه عملکرد مادر در فرزندان اثر مستقیم دارد، تصریح کرد: نقش مادری در سوق دادن اعضا خانواده به فرهنگ مطالعه بی بدیل است.

به‌گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران خانم پروانه رضاقلیزاده در نشست علمی - پژوهشی حضوری و برخط(آنلاین) مدرسه علمیه عالی الزهراء(سلام الله علیها) اردبیل با عنوان "کتاب و کتاب‌خوانی راهی به سوی اثر گستری علمی طلاب خواهر"، درباره اهمیت مطالعه گفت: در آیات و روایات مختلف مطالعه مورد تاکید قرار گرفته و هر کس بخواهد دیده به عالم علم باز کند باید از مطالعه شروع کرده و آن را را جزء برنامه‌های ثابت خود قرار دهد.
وی در ارتباط با رویکرد خانواده‌ها به مقوله مطالعه، تصریح کرد: گروهی از خانواده‌ها علاقه و عادت به مطالعه دارند و گروهی دیگر علی رغم تحصیلات بالا رغبتی به مطالعه ندارند. گروه سوم از خانواده‌ها علاوه ‌بر بی‌سواد بودن، به‌ دلیل فقر اقتصادی تمایل به مطالعه ندارند و خرید کتاب را جزء ضروریات زندگی تلقی نمی کنند.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل تاکید کرد:  اصلی‌ترین فرد خانواده برای سوق دادن سایر اعضا به سمت مطالعه، مادر است چراکه عملکرد مادر در فرزندان اثر مستقیم داشته و آنها به صورت تقلیدی کار مادر را تکرار می کنند که این امر می تواند به مرور زمان انگیزه مطالعه را در کودکان نهادینه کند.
خانم رضاقلیزاده اظهار داشت: حوزه‌های علمیه خواهران یکی از مهم‌ترین ارگان‌هایی است که در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی نقش موثر دارد چراکه حوزه علمیه خواهران یک مرکز تحقیقاتی و پژوهشی است و نتایج مطالعه در تحقیق و پژوهش نمود پیدا می کند.
این مقام مسئول افزود: با توجه به اینکه بانوان طلبه در بطن جامعه و در میان مردم هستند بنابراین با پرسش‌ها، شبهه ها و سؤالات زیادی مواجه می شوند و  همین امر نیاز آن‌ها را به مطالعه دو چندان می‌کند. پس طلاب می‌توانند در زمینه مطالعه پیشگام باشند.
وی تصریح کرد: افزایش بینش اجتماعی و بینش دینی از فواید چشمگیر مطالعه برای طلاب است و با افزایش این بینش‌ها به طور قطع کیفیت  انجام تحقیقات و پژوهش‌های طلاب دقیق تر و علمی تر خواهد بود.