کد مطلب: 118035 تعداد بازدید: ۶۰

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه محقق اردبیلی:

شناخت ارکان اسلام و حرکت متناسب با آن از الزامات فکری مکتب سلیمانی است

جمعه ۱۷ دى ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۳۸:۲۸
عضو هیئت ‌علمی دانشگاه محقق اردبیلی مهم‌ترین الزامات فکری و علمی مکتب سردار سلیمانی را شناخت ارکان اسلام و حرکت متناسب با آن دانست.

به‌ گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، آقای مرتضی ابراهیمی در نشست حضوری و برخط(آنلاین) مدرسه علمیه الزهراء(سلام الله علیها) اردبیل به‌ مناسبت دومین سالگرد شهید سردار سلیمانی، گفت: کلمات و واژگان مخلوقات الهی هستند که باید متناسب با مخاطب مورد استفاده قرار گیرد بنابراین سردار سلیمانی به عنوان فردی وارسته، استحقاق تعریف و تمجید را دارد و کلمات در بیان ویژگی‌های ایشان قاصر است.
وی در باب ویژگی‌های انسانی سردار سلیمانی اظهار داشت: داشتن اصل باور و وفاداری به باور از شاخصه‌های انسان‌های فرهیخته و بزرگ است و هر دوی این ویژگی‌ها را سردار داشت و بر همین اساس در ردیف انسان‌های مؤمن قرار گرفته ‌است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه محقق اردبیلی افزود: عجین کردن اخلاق با باور و قراردادن قدرت در اختیار اخلاق ویژگی دوم سردار سلیمانی است و همین ویژگی او را در بین مسلمان و غیرمسلمان مجذوب و ممتاز کرده‌ است.
 آقای ابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وظایف طلاب در راستای حرکت در مسیر مکتب سلیمانی، اذعان داشت: اسلام سه رکن دارد که نخستین آن رکن اعتقادی و بینشی است و یکی از الزامات مکتب سردار سلیمانی آشنایی نسبت به بُعد شناختی و بینشی ایشان است که این اولین گام در جهت قرارگیری در مسیر حرکت سردار سلیمانی است.
کارشناس علوم سیاسی، رکن دوم اسلام را اخلاق معرفی کرد و افزود: در مکتب سردار سلیمانی تمام اقدامات رفتاری با اخلاق آمیخته‌ شده و همه‌چیز در اختیار اخلاق قرار دارد چراکه با اخلاق انسان زنده می‌ماند و در تاریخ ماندگار می‌شود.
وی با اشاره به رکن سوم اسلام گفت: توجه به احکام الهی و انجام اقدامات و رفتارهای متناسب با آن احکام و اداره‌کردن سیاست همسو با اوامر و نواهی الهی، بُعد دیگری از ابعاد مکتب سردار سلیمانی است که باید شناخته شده و به آن عمل شود.
مدرس دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: تنها اقتضاء و لوازمی که می‌تواند ما را در دریافت فکر و علم سردار یاری رساند آشنایی با مبانی شناخت سردار از اسلام و عمل کردن براساس اصول رفتاری و اجرایی ایشان است در غیر این صورت مکتب سردار برای ما ناشناخته خواهد ماند.