کد مطلب: 114647 تعداد بازدید: ۹۸

رئیس دانشکده علوم‌تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه محقق اردبیلی:

کتابخوانی یکی از راه‌های کنترل استرس است

چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۹:۰۱
رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه محقق اردبیلی با اشاره به ارتباط کتابخوانی با پژوهش اظهار داشت: کتابخوانی و پژوهش در بُعد شخصیتی انسان اثرگذار بوده و به‌طورقطع یکی از راه‌های کنترل استرس می‌باشد.

به‌گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، آقای محمد نریمانی در نشست علمی مدرسه علمیه عالی الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل که با موضوع "کتابخوانی و رابطه آن با پژوهش" برگزار شد، اظهار داشت: در تبیین ارتباط بین کتابخوانی و پژوهش باید به جایگاه کتابخوانی و فوائد پژوهش پرداخت چراکه بدون شناخت این دو امر امکان برقراری ارتباط بین کتابخوانی و پژوهش وجود ندارد.
وی در تشریح جایگاه کتابخوانی تصریح کرد: بُعد شخصیتی و روحی انسان متأثر از کتابخوانی است و مطالعه در تغییر و ارتقاء شخصیت انسان اثر مستقیم دارد.
رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان ابعاد مختلف شخصیت انسان، به تأثیر مطالعه بر بُعد هیجانی اشاره کرد و گفت: افسردگی و استرس معضل جامعه امروزی است و یکی از روش‌های درمان این دو معضل در روان‌شناسی، مطالعه کتاب یا به عبارتی کتاب درمانی است.
آقای نریمانی در رابطه با تأثیر مطالعه بر بُعد "شناختی" شخصیت بیان کرد: فکرکردن لازمه زندگی انسان بوده و به زندگی او جهت می‌دهد و بی‌شک تقویت حافظه و تفکر تحلیلی و انتقادی در سایه مطالعه بدست می‌آید.
عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی در بخش دیگری از سخنانش به تأثیر پژوهش بر شخصیت انسان اشاره کرد و اظهار داشت: پژوهش زندگی را از حالت یکنواختی خارج می‌کند و جایگاه انسان را رشد داده و او را ارتقاء می‌دهد.
وی در ادامه مباحث، کتابخوانی را لازمه پژوهش دانست و تصریح کرد:  با نگاهی علمی به پژوهش مشخص می‌شود که مطالعه در تمام مراحل آن از انتخاب ‌عنوان پژوهش تا تدوین محتوای پژوهشی که یک فرآیند است تأثیر مستقیم دارد.