کد مطلب: 111742 تعداد بازدید: ۱۳۷

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل:

یکی از مهم‌ترین مصادیق اکرام زنان فراهم‌نمودن زمینه علم‌آموزی آنهاست

جمعه ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۲:۳۷
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل یکی از مهم‌ترین مصادیق اکرام زنان را فراهم‌نمودن زمینه علم‌آموزی برای آنها دانست.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم افسانه جهانی در نشست برخط(آنلاین) با اساتید مدارس علمیه خواهران استان اردبیل، با بیان اینکه در اسلام ارزش و عظمت مقام هر شخص به اندازه دانش اوست، گفت: علم تامین کننده سعادت انسان در دنیا و آخرت است، عبادت خداوند به اتکای علمی بودن دارای ارزش و اعتبار می شود و علم بدون تهذیب انسان را به ضلالت و گمراهی سوق داده و در نهایت دین را به خرافه می‌کشاند.
وی افزود:یکی از روشن‌ترین مواضع اسلام جانب‌داری از علم آموزی است و در این مورد تفاوتی بین زن و مرد قائل نیست. جانب‌داری اسلام از تحصیل زنان بی‌نظیر است و این امر مهم‌ترین افتخار برای مسلمانان است.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین مصادیق اکرام و احسان برای زنان این است که ما زمینه علم‌آموزی را برایشان فراهم کنیم، گفت: اساتید حوزه علمیه خواهران با تعلیم خودشان بزرگترین اکرام را در حق زنان انجام می‌دهند.
خانم جهانی با بیان اینکه سه دیدگاه در مورد علم‌آموزی بانوان مطرح است، گفت: دیدگاه نخست بر این باور است که زنان بایستی در رشته‌هایی مانند همسرداری و تربیت فرزند مشغول به تحصیل باشند. اما دیدگاه دوم کمی فراتر بوده و تحصیل و فراگیری علوم زنان را شامل تمام رشته‌های علوم دینی می‌داند.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل ادامه داد: کامل‌ترین و جامع‌ترین دیدگاه، نگاه سوم به تحصیل زنان است که زنان را همانند مردان مجاز به فراگیری تمامی علوم می‌‌داند بنابراین زنان هم می توانند تمام علومی را که برای مسلمانان و جامعه اسلامی لازم و ضروری است فرا گیرند و مانعی برای زنان در کسب آن نیست.
وی اظهار داشت: معقول این است که خانم‌ها به تناسب خانواده و جامعه رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند و با توجه به نقش خطیر زنان در تربیت نسل‌ها، اولویت اول تحصیل در حوزه علمیه و کسب معارف دینی است که به فضل الهی امروزه زمینه به‌طور کامل فراهم می‌باشد.
مدرس حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اساتید حوزه علمیه خواهران بایستی به طلاب خواهر تاکید کنند که در کنار فراگیری علوم دینی از رسالت همسرداری و فرزندپروری غافل نشوند ، چراکه در صورت غفلت بانوان از وظایف اصلی خویش، تحصیل نه تنها اسباب رسیدن به کمال را در آنها مهیا نخواهد کرد بلکه تار و پود نهاد مقدس خانواده را بر هم خواهد زد.
وی با اذعان به اینکه تحصیل علوم دینی ثمرات فردی،خانوادگی و اجتماعی فراوانی دارد  گفت:علی‌رغم اینکه علمی‌بودن و روحیه علمی‌داشتن در حوزه مورد تاکید است اما اساتید بایستی در کنار ارتقای علمی طلاب به ارتقای اخلاقی و معنوی  آنها نیز توجه ویژه داشته باشند.