کد مطلب: 110914 تعداد بازدید: ۶۸

استاد مدرسه علمیه عالی الزهراء(س) اردبیل:

حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا رسالت الهی بود

دوشنبه ۸ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۵۷:۳۶
استاد مدرسه علمیه عالی الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل در تبیین جریان عاشورا و حوادث پس از آن اظهار کرد: حضور زنان و کودکان در واقعه عاشورا و در کنار سیدالشهداء(علیه‌السلام) رسالت الهی بود.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌‌‌‌والمسلمین فرج بهزاد در نشست علمی برخط(آنلاین) که با مشارکت بانوان طلبه مدرسه علمیه عالی الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل برگزار شد، گفت: با نگاهی به تبیین حوادث عاشورا، اسارت و شهادت سيدالشهداء(عليه‌السلام) اراده تكوينی خدا می‌باشد. شهادت این امام بزرگوار و اسارت اهل بیت ایشان مكمل همديگر است تقدیر خداوند بر این بود که با شهادت امام حسین(علیه‌السلام) و اسارت اهل بیتش، کربلا مکتب ماندگار در تاریخ باشد.
وی افزود: چنانچه اولاد پيامبر اکرم(صلی‌الله‌عليه‌وآله) وقایع كربلا را بيان نمی‌كردند، كربلا در كربلا می‌ماند و تاریخ از برکت آن بی‌بهره می‌شد.
استاد مدرسه علمیه عالی الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل به نقش جاودانه حضرت زينب(سلام‌الله‌عليها) در تبیين قيام عاشورا و خطبه‌های ايشان اشاره كرد و اظهار داشت: بزرگترين رسالت زينب كبری(سلام‌الله‌عليها) پيام‌رسانی نهضت عاشورا بود به‌طوری‌كه خطبه‌ها و رشادت‌های این بانوی بزرگوار تداوم قيام امام حسین(علیه‌السلام) را به جهانیان رساند و واقعه کربلا را به بشریت انتقال داد.
حجت‌‌الاسلام‌و‌المسلمین بهزاد، حضور زنان و كودكان در صحرای كربلا و در كنار سيدالشهداء(عليه‌السلام) را رسالت الهی دانست و تصریح کرد: نقش زنان به‌خصوص حضرت زينب(سلام‌الله‌عليها) در این واقعه، درس انسان‌سازی، علم‌ و‌ اخلاق است اگر مردان در کربلا رشادت‌ها کردند، صبوری زنان و مقاومت آنها وجدان‌های خفته را بیدار کرد.
مدرس حوزه و دانشگاه بیان داشت: نگاه اسلام به مقام زن یک نگاه متعالی است و در عین ایجاد حریم بین زن و مرد، حضور زن را از هیچ صحنه‌ای منع نمی‌کند. حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) تربیت‌یافته مکتب امام علی و امام حسین(علیهم‌السلام)، این نگاه دینی را در تاریخ برای زنان می‌آموزد و تاثیر یک زن را در شکل‌گیری مکتب‌اسلام نشان می‌دهد.