کد مطلب: 110797 تعداد بازدید: ۱۵۲

مدرس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم:

شناخت زمینه‌های تاریخی وقوع عاشورا عامل صیانت نظام اسلامی است

چهارشنبه ۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۹:۳۳
مدرس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم در تبیین ابعاد عبرت‌آموز واقعه عاشورا اظهار کرد: شناخت زمینه‌های تاریخی وقوع عاشورا عامل صیانت نظام اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌‌‌والمسلمین هادی شجاعی در دهمین نشست برخط(آنلاین) از سلسله نشست‌های سیاسی "پنجره‌ای رو‌به‌ سیاست" که با موضوع " بررسی تحولات فرهنگی - اجتماعی بستر‌ساز حادثه کربلا با تاکید بر سیر چهل‌ساله انقلاب اسلامی " و با مشارکت طلاب مدارس علمیه خواهران استان اردبیل برگزار شد، در تبیین ابعاد عبرت‌آموز حوادث تاریخی گفت: تاریخ در امتداد هزاران سال جریان دارد و در حوداث و رویدادهای آن تحولات بسیاری دیده می‌شود و هر یک از آن وقایع تاریخی و سرگذشت افراد آن، دارای عبرت و پند است.
وی افزود: عبرت‌های عاشورا هم به‌عنوان یک رویداد عظیم تاریخی، مقطعی نبوده و محدودیت زمانی و مکانی ندارد و از چنان عمق و غنایی برخوردار است که تا پایان تاریخ و برای تمام نسل‌ها الهام بخش است.
مدرس و پژوهشگر روابط بین‌الملل، در بررسی اصول و عوامل اثرگذار در وقوع حادثه عاشورا گفت: پیش از اسلام، اعراب بت‌پرست شناختی نسبت به معارف الهی نداشتند، پیامبر اسلام(صلی‌الله‌علیه‌وآله) با تحوّل در بینش‌ها، انسان‌هایی را تربیت کرد که اسوه پاکی و فداکاری شدند و نمونه بارز این ویژگی‌ها را می‌توان در جنگ‌های صدر اسلام مشاهده کرد.
حجت‌الاسلام‌‌ شجاعی در این راستا ادامه داد: پس از پیامبر باورها و ارزش‌های حاکم بر جامعه نبوی رنگ باخته و به تدریج، اعمال جاهلی احیا شدند، این تحول فرهنگ‌ها در روزگار یزید به اوج خود رسید و تغییر این وضعیت نیازمند یک حرکت بزرگ و همه‌جانبه بود.
وی در تطبیق حوادث عاشورای سال ۶۱ با انقلاب چهل‌ساله ایران اذعان داشت: حقیقت انقلاب اسلامی ایران متأثر از فرهنگ عاشورا است و در واقع نظریه ولایت فقیه و حکومت اسلامی، اتصال‌دهنده این انقلاب به نهضت حسینی است.
مدرس حوزه و دانشگاه شناخت عوامل وقوع عاشورا را مایه عبرت برای جامعه اسلامی دانست و تصریح کرد: رویداد عاشورا در تاریخ همواره قابل تکرار است و از‌ این‌‌رو شناخت ابعاد آن، رسالتی بر دوش همگان بوده و مایه عبرت و عامل صیانت نظام اسلامی از آسیب‌ها می‌باشد.