کد مطلب: 110537 تعداد بازدید: ۱۰۸

استاد مدرسه علمیه فاطمیه(س) شهرستان مشگین‌شهر از اردبیل:

صحنه کربلا عرصه رویش‌ها و ریزش‌های منفعلانه بود

پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۱۷:۵۳
استاد مدرسه علمیه فاطمیه(سلام‌الله‌علیعا) شهرستان مشگین‌شهر در تبیین رفتارشناسی حاضرین واقعه عاشورا گفت: صحنه کربلا عرصه رویش‌ها و ریزش‌های منفعلانه بود.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین علی اسکندرپور در آیین عزاداری دهه اول محرم که در مدرسه علمیه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) مشگین‌شهر برگزار شد، در تبیین رفتارشناسی شخصیت‌های نهضت عاشورا گفت: تمام انقلاب‌های دنیا به پشتوانه همراهی مبارزان و اصحاب آن شکل گرفته است و در این میان منفعل‌شدن عملی و نظری سبب ریزش و رویش افرادی در مسیر قیام می‌شود.
وی افزود: ریزش‌ها و رویش‌ها در تمام قیام‌ها همواره جاری بوده و در جوامع اسلامی و حتی در زمان حکومت پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نیز وجود داشت و واقعه کربلا هم از این قاعده مستثنی نبود.
مدرس حوزه‌های علمیه، اخلاص را عامل رویش شخصیت‌های کربلا دانست و گفت: نهضت حسینی نمایانگر الگوهای زنده از جلوه‌گری اخلاص بود و شخصیت‌های آن از مرد و زن براساس باور عمیق و نیت خالص به معراج سعادت ابدی نائل آمده و مکتب تربیتی عاشورا را جاودانه ساختند.
حجت‌الاسلام‌ اسکندرپور، ماندگاری و تداوم عمل را از آثار اخلاص بیان کرد و اذعان داشت: در آغاز حرکت امام حسین(علیه‌السلام) عده‌ای به ندای حق و یاری‌طلبی امام لبیک گفتند اما در میانه راه به‌دلیل عدم خلوص نیت و بی‌بصیرتی از مسیر حق ریزش کرده و دچار خسران ابدی شدند.