کد مطلب: 110489 تعداد بازدید: ۱۰۵

معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه(س) شهرستان مشگین‌شهر از اردبیل:

تزلزل شخصیتی در تشخیص حق از باطل زمینه‌ساز ضلالت است

دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۳:۰۹
معاون فرهنگی مدرسه علمیه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) شهرستان مشگین‌شهر بزرگترین مسئولیت انسان نسبت به خویشتن را تهذیب نفس دانست و گفت: تزلزل شخصیتی در تشخیص حق از باطل زمینه‌ساز ضلالت است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم شهربانو افشاری در آیین عزاداری دهه اول محرم که در مدرسه علمیه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد، در تبیین مسئولیت انسان در قبال خویشتن گفت: انسانی که در مصونیت حیات مؤمنانه و تهذیب و خودسازی قرار گیرد، هیچ وقت از مسیر هدایت دور نمی‌شود.
وی با استناد به آیه ۱۰۵ سوره مائده عبارت "علیکم انفسکم" را دارای وسعت معنایی دانست و افزود: این آیه کاملاً راهبردی بوده و دربرگیرنده یک دعوت جدی برای خودسازی و پذیرش مسئولیت اعمال است و مخاطب آن نیز عموم افراد می‌باشد.
افشاری دو نکته کلیدی این آیه را متذکر شد و گفت: لزوم مراقبت دائمى از خویشتن و مصونیت از آسیب‌پذیرى در برابر گمراهان در پرتو مراقبت از نفس دو پیام کاربردی این آیه شریفه در مسیر سلوک معنوی و تهذیب است.
معاون فرهنگی - تبلیغی مدرسه علمیه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) مشگین‌شهر این آیه را مصداق حاضرین واقعه عاشورا دانست و اذعان داشت: مرور خط زندگی حاضرین صحنه کربلا و گرایش آن‌ها از سپاه یزید به سوی امام حسین‌(علیه‌السلام) و برعکس، مصداق این آیه شریفه می‌باشد و تطبیق آن شرایط نسبت به عقاید بشریت عصر امروز نیز قابل سرایت است.
مدرس حوزه علمیه خواهران تزلزل شخصیتی در تشخیص حق از باطل را عامل ضلالت دانست و تصریح کرد: بینش صحیح همراه با اراده قوی در مسیر تربیت نفس، انسان را به مقام اطمینان می‌رساند و در مقابل، عدم ثبات شخصیتی زمینه‌های گمراهی او را فراهم می‌سازد.