کد مطلب: 110402 تعداد بازدید: ۱۰۹

مؤسس مدرسه علمیه فاطمیه(س) شهرستان مشگین‌شهر از اردبیل:

استقامت در راه حق از جلوه‌های صبر قیام سیدالشهداء(ع) بود

جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۹:۰۷
مؤسس مدرسه علمیه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) مشگین‌شهر صبر در نهضت عاشورا را دارای نمودهای فراوانی دانست و اظهار کرد: استقامت و ثبات قدم در راه حق از جلوه‌های صبر قیام سیدالشهداء(علیه‌السلام) بود.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا باوقار در آیین عزاداری دهه اول محرم که در مدرسه علمیه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) مشگین‌شهر برگزار شد، به تبیین جلوه‌های صبر نهضت عاشورا پرداخت و اظهار داشت: حرکت امام حسین(علیه‌السلام) تابلویی است که در آن اوج صبر و پایداری در نمودهای مختلف به زیباترین وجه به تصویر کشیده شده و ‌استقامت و ثبات قدم در راه حق یکی از جلوه‌های صبر قیام سیدالشهداء(علیه‌السلام) است.
وی با استناد به آیه ۳۰ سوره فصلت افزود: استقامت باید مبنای الهی داشته باشد و پایداری و رویارویی رضایت‌مندانه امام حسین(علیه‌السلام) با مصائب، نمایانگر این است که ماحصل صبر و استقامت تمام اولیای الهی در وجود ایشان تبلور یافته است.
موسس مدرسه علمیه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) مشگین‌شهر معنای استقامت را ثبات قدم و استواری در راه حق عنوان کرد و اذعان داشت: این صفت برجسته در گفتار و کردار عاشوراییان به‌خوبی جلوه‌گر شد و بررسی جلوه‌های استقامت اصحاب امام حسین(علیه‌السلام) در واقعه عاشورا، می‌تواند الگویی شایسته برای نهادینه‌کردن استواری در بحث حق‌طلبی و ولایت‌مداری باشد.
وی در این راستا تصریح کرد: برای وصول حق و انتخاب هدف، داشتن بصیرت مهم‌ترین اصل است، زیرا انسانی که راه را با تردید بپیماید در مواجهه با مصائب ثبات‌ قدم نداشته و سستی اراده او را از ادامه راه منصرف می‌کند.
باوقار بزرگترین هدف امام حسین(علیه‌السلام) را از نهضت عاشورا مسئله اصلاح‏‌طلبى و احیای فريضه امر به معروف و نهى از منكر دانست و گفت: آنچه که در تحليل اصلاح‌طلبى اباعبدالله(علیه‌السلام) قابل تامل می‌باشد، این است که ایشان در صدد رفع ريشه منكرات بوده و هدفشان از اصلاح‌طلبی احياى معروف در همه تاريخ و ملت‌ها بود.