کد مطلب: 109977 تعداد بازدید: ۱۲۶

مدیر بنیاد نهج‌البلاغه استان اردبیل:

توانمندی در پاسخگویی به شبهه‌های غدیر از وظایف بانوان طلبه است

پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۹:۴۵
مدیر بنیاد نهج‌البلاغه استان اردبیل به تحلیل فلسفه غدیر پرداخت و گفت: توانمندی در پاسخ‌گویی به شبهه‌های غدیر از وظایف دینی بانوان طلبه است.

به‌گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، رحیم انوری در نشست علمی "غدیر و شبهه‌های پیرامونی" که در مدرسه علمیه عالی الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل برگزار شد، گفت: عدم توانمندی در پاسخ‌گویی به شبهه‌های غدیر باعث‌شده که در طول تاریخ، حقانیت امام علی(علیه‌السلام) و شیعه زیر سوال برود و اصلی‌ترین دلیل بر عدم پاسخگویی درست به این شبهه‌ها، عدم آگاهی از شبهه‌های پیرامونی مسئله‌ غدیر است.
وی با اشاره به انواع شبهه‌های مطرح درباره غدیر افزود: به‌طورکلی شبهه‌های پیرامون غدیر یا شبهه درون‌متنی هستند یا برون‌متنی، که شناخت هر کدام از این شبهه‌ها می‌تواند در پاسخ‌دهی به آن کمک کند.
مدیر بنیاد نهج‌البلاغه استان اردبیل ضمن تبیین شبهه‌های درون‌متنی غدیر، تصریح کرد: اینگونه شبهه‌ها، شبهه‌های دلالتی و سندی هستند که ریشه در عدم آگاهی، عدم فهم درست و یا مغرض‌بودن شبهه‌کننده دارد. چنانچه کسی به کار سندشناسی اشرافیت داشته و توانایی فهم نکات ادبی زبان عربی را نیز داشته باشد به ‌راحتی به این شبهه‌ها پاسخ خواهد داد.
انوری در تحلیل شبهه‌های برون‌متنی غدیر افزود: عدم نقل جریان غدیر از سوی شخصیت‌هایی مثل بخاری و مسلم، شبهه‌های شأن نزول آیات و سبب صدور حدیث از جمله شبهه‌های برون‌متنی جریان غدیر هستند که با اندکی مطالعه و مراجعه به کتاب‌های تاریخی و تحلیل جریان‌های تاریخی قابل‌ حل و پاسخگویی می‌باشند.
وی در پایان تاکید کرد: با توجه به این ‌که جریان غدیر حقانیت امام علی(علیه‌السلام) و شیعه را اثبات می‌کند بنابراین پرداختن به ابعاد آن و تحلیل و بررسی شبهه‌های پیرامون آن و اقدام در پاسخگویی به این شبهه‌ها از وظایف حتمی و دینی پرچم‌داران اسلام یعنی علما و طلاب حوزه‌های علمیه است و اگر طلاب حوزه‌های علمیه در این زمینه اهتمام لازم را داشته باشند بدون‌شک در جریان معرفی امام زمان(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) به جامعه مسلمانان موثر خواهند بود.