کد مطلب: 109512 تعداد بازدید: ۱۶۹

مدرس حوزه‌های علمیه خواهران اردبیل:

حجاب بانوان سلاح صیانت از خانواده و جامعه است

پنجشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۰:۳۷
مدرس حوزه‌های علمیه خواهران اردبیل حجاب را دژ امنیت زن عنوان کرد و گفت: حجاب بانوان سلاح صیانت از خانواده و جامعه است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم شهربانو ستوده در گفت‌وگوی ویژه برخط(آنلاین) پیرامون مباحث عفاف که به مناسبت هفته عفاف و حجاب توسط معاونت فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان اردبیل برگزار شد، در رابطه با شبهات مطرح‌شده در خصوص حجاب بانوان گفت: پوشش جذابیت زنانه در مقابل نامحرم سلاح صیانت از خانواده و جامعه است و در واقع زیبایی بانوان نعمتی است که مختص به همسر او بوده و نباید در معرض عموم قرار گیرد.
وی در پاسخ به شبهه مطروحه در رابطه با اجبار حجاب در ایران، وجوب پوشش را يک امر مسلّم دینی برشمرد و اذعان داشت: بی‌اعتنایی به این فریضه الهی در ديگر کشورهای مسلمان‌نشين، توجيه‌کننده جواز بی‌حجابی نيست همچنان‌که در همین کشورها فحشا و بسیاری از ناهنجاری‌های اخلاقی رواج دارد و اگر بخواهيم عمل آن‌ها را ملاک قرار دهيم بايد درها را به سوی بسياری از آسيب‌ها و زشتی‌های اجتماعی باز کنيم.
مدرس حوزه علمیه خواهران در رد نظریه منافات پوشش با آزادی زنان گفت: پوشش، امری پسندیده و عقلایی است و امر به پوشش، محدودکننده آزادی زن نیست بلکه برای زن نوعی آزادی درونی که همراه با آرامش است را نیز به ارمغان می‌آورد.
خانم ستوده، خلقت متفاوت زن و مرد را باعث تشریع احکام مختلف در آموزه‌های اسلامی برشمرد و افزود: محدودیت‌ها و آزادی‌های انسان در کنار یکدیگر و مناسب با ویژگی‌های خلقت او تعیین شده‌اند و حفظ نگاه و پاکدامنی زمانی امکان‌پذیر است که فضای جامعه، آلوده و محل جلوه‌های جنسی زنان و مردان نباشد.
کارشناس مسائل خانواده در پاسخ به شبهه رایج در خصوص سختی و مشقت پوشش با رنگ تیره برای بانوان در هوای گرم، وصول به کمال انسانی را فلسفه آميختگی زندگی دنيوی با مشقت دانست و اظهار داشت: طبق آموزه‎های معصومين(علیهم‌السلام)، زندگی دنيا بدون سختی و رنج وجود خارجی ندارد و زمانی که انسان عملی را از روی عقيده‌ راسخ انجام دهد به‌طو‌رقطع عوارض و پيامدهای سخت آن، او را پشیمان نخواهد کرد.
وی در تبیین رابطه ایمان قلبی و عمل صالح و برگزیدن حجاب بیان داشت: در آموزه‌های قرآنی، عمل صالح بازتاب بیرونی ایمان واقعی است و به‌طوریقین دست‌یافتن انسان به ایمان قلبی، رفتار و منش او را اسلامی خواهد کرد.