کد مطلب: 109459 تعداد بازدید: ۱۷۷

جامعه‌شناس و تحلیل‌گر مسائل سیاسی:

جریان مقاومت در خاورمیانه نظم این ناحیه استراتژیکی را تغییر داده است

سه شنبه ۲۲ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۸:۰۳
جامعه‌شناس و تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل، سیاست‌های بازیگران منطقه‌ای را متأثر از جریان مقاومت دانست و گفت: جریان مقاومت در خاورمیانه نظم این ناحیه استراتژیک جهانی را تغییر داده است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌‌والمسلمین مهدی مشکی‌باف در هفتمین نشست برخط(آنلاین) از سلسله نشست‌های سیاسی "پنجره‌ای رو‌به‌ سیاست" که با موضوع " جریان مقاومت، الگوی جدید تعامل جهانی" و با مشارکت طلاب مدارس علمیه خواهران استان اردبیل برگزار شد، به تحلیل شرایط سیاسی حاکم بر خاورمیانه در چند قرن اخیر پرداخت و اظهار داشت: در جریان جنگ جهانی اول به موجب قرارداد سایکس پیکو، دولت‌های انگلیس و فرانسه، کشور‌های عربی را که جزو قلمرو عثمانی بود، بر اساس منافع کشورهای استعمارگر میان خود تقسیم کردند و منازعات فعلی و نابسامانی‌های امروز منطقه ثمره آن قرارداد استعماری است.
وی افزود: پس از جنگ جهانی دوم و روی‌کارآمدن آمریکا و تصرف بازار جهانی اقتصاد، بخش عمده‌ای ازسیاست خارجی آمریکا نیز معطوف به خاورمیانه و تحولات آن بوده است و این امر در طول تاریخ سبب شکل‌گیری منافع گسترده‌ای از جمله اجرای کاپیتولاسیون شد.
مدرس موسسه آموزشی امام خمینی (ره) قم، سیاست‌های بازیگران منطقه‌ای را متأثر از جریان مقاومت دانست و گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سطح منطقه‌ای، گفتمانی به اسم مقاومت نمود پیدا کرد و در سایه این گفتمان، نظم منطقه‌ای در این ناحیه استراتژیک در ابعاد مختلف تغییر کرد.
مشکی‌باف اذعان داشت: بیداری اسلامی در منطقه و رهایی از وابستگی به آمریکا که ناشی از انقلاب‌های مردمی در خاورمیانه است باعث شد که دولت‌های منطقه فرصت بیشتری جهت بازتعریف و تحقق منافع خود داشته باشند.
تحلیل‌گر مسائل سیاسی در این راستا افزود: تحولات انقلابی در خاورمیانه و تأمین امنیت و الگوگیری کشورهای منطقه از رهبران مقاومت همچون سردار سلیمانی، منافع بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را به چالش کشاند و در این میان آمریکا نیز از این قاعده مستثنا نبوده و منافع این کشور به شکل گسترده‌ای تحت‌ تاثیر قرار گرفت.