کد مطلب: 108915 تعداد بازدید: ۱۴۰

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه ناحیه شهرستان گرمی از اردبیل:

مبارزه ائمه(ع) با انديشه‌های انحرافی ریشه در جهت‌گيری علمی و عملی‌شان دارد

چهارشنبه ۲ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۴۵:۳۸
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه ناحیه شهرستان گرمی جهت‌گيری علمی و عملی ائمه معصومین(علیهم‌السلام) را دلیل مبارزه آنها با انديشه‌های سلفی و انحرافی دانست.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین حسینعلی قربانی در نشست علمی - فرهنگی با موضوع سیره علمی امام رضا(علیه‌السلام) که در مدرسه علمیه ولی عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) شهرستان گرمی برگزار شد، گفت: مهربانی صفت زیبای خداست و نخستین خصلت نیکویی است که به گونه‌ای غیرقابل وصف در وجود ائمه معصومین(علیهم‌السلام) تجلی یافته است.
وی افزود: در روزگاری که امام رضا(عليه‌السلام) زندگی می‌کرد مسائل علمی، رونق خاصی داشت و با امور سياسی و اجتماعی به‌هم تنيده بود. امام در اين زمان از نظر سياسی به‌طو‌رکامل محدود شده بود و بحران‌های فکری و سياسی نیز در جامعه رواج داشت.
 مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه ناحیه گرمی بیان داشت: دوره مأمون، اوج منازعات کلامی بود بعد از مامون، معتزله تأثيرات علمی و فکری در جهان اسلام به وجود آوردند، عقل‌گرايی معتزلی به نوبه خود جامعه اسلامی را در مقابل افکار وارداتی مسلح کرد، اگرچه افراط و تفريط نیز در کار آنها سبب آسيب‌ فکری برای‌شان می‌شد.
قربانی اظهار داشت: جهت‌گيری علمی و عملی ائمه معصومین(علیهم‌السلام) بود که با انديشه‌های سلفی و انحرافی به شدت برخورد و مبارزه می‌کرد و امام رضا(علیه‌السلام) نیز در اين دوره، از اسلام اصيل و انديشه‌های ناب پيامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) با استفاده از ابزارها و مقتضيات زمان، دفاع ‌کرد و وظيفه الهی خود را عملی ساخت.
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه ناحیه گرمی، به حرکت امام رضا(علیه‌السلام) برای مقابله با انحراف‌های پیش‌آمده در دین اشاره کرد و بیان داشت: این امام همام برای دفاع از دین، از روش پاسخگويی به شبه‌های علمی و عقيدتی مردم در زمينه‌های مختلف، برگزاری جلسات علمی و تربيت شاگردان و نخبگان و شرکت در مناظرات علمی و کلامی که با حضور رهبران مذاهب و اديان فراهم می‌شد استفاده می‌کرد.