کد مطلب: 108901 تعداد بازدید: ۱۳۰

معاون تهذیب حوزه علمیه برادران المهدی(عج) مشگین‌شهر از اردبیل:

کرامت اکتسابی ملاک تقرب در پیشگاه خداوند است

چهارشنبه ۲ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۴:۰۶
معاون تهذیب مدرسه علمیه المهدی(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) شهرستان مشگین‌شهر کرامت اکتسابی را معیار تفاوت و برتری انسانها دانست و گفت: کرامت اکتسابی ملاک تقرب در پیشگاه خداوند است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام حسین مرادپور در آئین گرامیداشت دهه کرامت که در مدرسه علمیه فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) مشگین‌شهر برگزارشد، با تاکید بر اهمیت بزرگداشت دهه کرامت گفت: در عصر حاضر هجمه‌های فرهنگی آموزه‌های دینی ما را مورد هدف قرار داده است و پرداختن به علوم قرآنی و ترویج فضایل اهل بیت(علیهم‌السلام) بهترین راهکار مقابله با آن می‌باشد.
وی افزود: کرامت، موهبتی الهی است که ارزش وجودی انسان را جلوه‌گر می‌سازد و از اصلی‌ترین خصیصه‌های اهل بیت(علیهم‌السلام) می‌باشد.
معاون تهذیب مدرسه علمیه برادران مشگین‌شهر با استناد به آیات قرآن، دو نوع کرامت ذاتی و اکتسابی را برای انسان برشمرد و اذعان کرد: منظور از کرامت ذاتی، این است که انسان به مقتضای آفرینش واجد این نوع کرامت می‌شود و در مقابل، کرامت اکتسابی کرامتی است که انسان خودش باید آن را با تهذیب نفس به دست بیاورد.
مرادپور کرامت اکتسابی را ملاک تفاوت و برتری انسان‌ها معرفی کرد و گفت: این نوع کرامت برخاسته از تلاش انسان بوده و معیار ارزش‌های انسانی و  تقرب در پیشگاه خداوند است.
مدرس حوزه‌های علمیه، قیامت را امری ظهوری بیان کرد و گفت: در قیامت باطن اعمال نمایان می‌شود و آدمی اگر در طول زندگی دنیوی مجهز به سلاح تقوی و پرهیزگاری نباشد، در قبر و روز حسابرسی در زمره غافلان قرار خواهد گرفت.
وی در این راستا افزود: انسان اگر از استعداد و توانایی‌های وجودی خود در مسیر خودسازی استفاده نکند، به تعبیر قرآن کریم به مقامی پست‌تر از چهارپایان تنزل می‌یابد.