کد مطلب: 108847 تعداد بازدید: ۲۰۴

مدیر کل برنامه و بودجه حوزه‌های علمیه خواهران از مدارس علمیه خواهران اردبیل بازدید کرد

سه شنبه ۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۳:۵۹
مدیر کل برنامه و بودجه حوزه‌های علمیه خواهران با هدف بازدید از مدارس علمیه خواهران اردبیل به این استان سفر و با مدیران مدارس تشکیل جلسه داد.

به گزارش پایگاه خبری و رسا‌نه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین امین نصیری‌پور در این جلسه اظهار داشت: براساس سند چشم انداز حوزه‌های علمیه خواهران، حوزه علمیه در افق ۱۴۱۴ نهادی است متعالی و پیشرو در ارائه جامع و متقن اسلام ناب محمدی(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) در سطح ملی و فرا ملی، محور در فهم، تبیین و ترویج دین و اندیشه اسلامی در عرصه زن و خانواده و نقش آفرین در اعتلای نظام اسلامی، که مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران تحقق این چشم‌انداز را در سه‌برنامه پنج‌ساله پیگیری و عملیاتی خواهد کرد.
وی افزود: مرکز برنامه‌ریزی و نظارت با تحلیل چشم‌انداز مصوب و با در نظر گرفتن مراحل، لوازم، سطوح و اهداف احصاشده از سند چشم‌انداز، سه هدف کلی برای برنامه‌های میان مدت پنج‌ساله در نظر گرفته است.
مدیر کل برنامه و بودجه حوزه‌های علمیه خواهران نخستین هدف برای برنامه‌های میان‌مدت پنج‌ساله را تولید و توسعه دانش، بینش و گرایش اسلامی از لحاظ کمّی حداکثری و از لحاظ کیفی صاحب‌نظر در عرصه زن و خانواده بیان کرد و گفت: دومین هدف کلی برنامه پنج‌ساله، رجوع رسمی به حوزه‌های علمیه خواهران در فهم، تبیین و ترویج اندیشه اسلامی در عرصه زن و خانواده در تمامی سطوح تصمیم‌سازی حاکمیتی و غیر حاکمیتی می‌باشد.
نصیری‌پور در این راستا هدف آخر را هدایت‌گر و جریان‌سازبودن، توانمند در تعامل سازنده، تأثیرگذار و تعیین‌کننده در عرصه زن و خانواده جهت پیشبرد اهداف نظام اسلامی عنوان کرد.
وی ادامه داد: توانمندی علمی، اخلاقی و تبلیغی به‌عنوان اولین مرحله و پیش‌شرط تحقق چشم‌انداز با توجه به رویکردهای: توانمندی معطوف به صاحب‌نظر شدن، توانمندی معطوف به مقبولیت اجتماعی و توانمندی معطوف به هدایت‌گری و تأثیرگذاری در نظام اسلامی می‌باشد.
مدیر کل برنامه و بودجه با بیان اینکه سه هدف عمده مستخرج از چشم‌انداز بایستی در سه برنامه پنج‌ساله به‌صورت متوازن توزیع شود تا دستیابی به چشم‌انداز میسر گردد، تصریح کرد: این اهداف باید دارای توالی منطقی و معقول باشد به‌صورتی‌که دستیابی به هر هدف ما را برای رسیدن به هدف آتی توانا سازد.
حجت‌الاسلام نصیری‌پور در این راستا اظهار داشت: توانمندی درونی(رفع آسیب‌ها و تأمین استانداردها) از جهت علمی، اخلاقی و فرهنگی ـ تبلیغی ناظر به ویژگی‌های چشم‌انداز؛ صاحب‌نظر در فهم، تبیین و ترویج اندیشه اسلامی در راستای هدایت‌گری، جریان‌سازی، توانمندی در تعامل سازنده، تأثیرگذاری و تعیین‌کنندگی اجتماعی در عرصه زن و خانواده و نیز توانا در تولید علم و اندیشه اسلامی به منظور دستیابی به محوریت رسمیت‌یافته حوزه‌های علمیه خواهران در عرصه زن و خانواده سه هدف احصاشده از چشم‌انداز حوزه علمیه خواهران می‌باشد
مدیر کل برنامه و بودجه تاکید کرد: حوزه‌های علمیه خواهران در طی برنامه پنج‌ساله اول، می‌بایست تمام اهتمام خود را به تربیت نیروی ‌انسانی توانمند در عرصه‌های علم، اخلاق و فرهنگ و تبلیغ معطوف دارد. و توانمندی نیروی انسانی در همه عرصه‌ها شامل طلاب، اساتید و همکاران در تمامی سطوح سازمانی است.
وی بیان داشت: محوریت عملیاتی و اجرایی این امر با مدیریت‌های استانی است که مرکز برنامه‌ریزی و نظارت مشارکت جدی و موثر ایشان را در تحقق اهداف برنامه در سطوح تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری به عنوان پیشران برنامه پنج‌ساله در دستور کار دارد. و فعال‌شدن حداکثری ظرفیت‌های واحدهای علمی- تربیتی و مدیریت‌های استانی نوید بخش تحقق بالای اهداف برنامه خواهد بود.
نصیری‌پور، توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های واحد‌های علمی - تربیتی در برنامه‌های سالانه و مشارکت ایشان در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های استانی به صورت اثربخش را مطالبه مرکز برنامه‌ریزی و نظارت از مدیریت‌های استانی بیان کرد و گفت: اولویت‌بخشیدن به ایده‌ها و برنامه‌های پیشنهادی واحدهای علمی - تربیتی را به‌طور جدی پیگیری خواهیم کرد.