کد مطلب: 10763 تعداد بازدید: ۳۴۹

مراسم شب اربعين حسيني

سه شنبه ۳ دى ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۱۳:۵۸
با همت معاونت فرهنگی ـ تربیتی حوزه ی علمیه ی ثامن الحجج(علیه السلام) شهر پارس آباد مراسم شب اربعین حسینی یکشنبه شب مورخ 1392/10/02 ساعت 21 شب با حضور عموم خواهران علاقه مند، طلاب و اساتید مدرسه برگزار گردید. برنامه های اجرا شده در اینمراسم به قرار ذیل می باشد:
1- قرائت چند آیه از کلام الله مجید
2- ختم قرآن با همکاری خواهران علاقه مند به اهل البیت عصمت و طهارت(علیهم السلام)
3- سخنرانی توسط سخنران محترم خانم زهرا محمدی
خلاصه ی سخنرانی به شرح ذیل می باشد:
خانم زهرامحمدی ابتدا به مصائب حضرت زینب(علیها السلام) و حضرت سجاد(علیه السلام) اشاره کردند و سپس به خطبه های ایراد شده توسط حضرت زینب(علیها السلام) اشاره کردند.
وی افزود: حضرت زینب(علیهاالسلام) در سه مکان خطبه ایراد فرمودند:
1- خطبه ی حضرت زینب(علیهاالسلام) در کوفه: دختر فاطمه(سلام الله علیها) بعد از ماجرای کربلا در سه جا سخنرانی کرد. اول هنگامی بود که اهل بیت وارد شهر کوفه شدند و زنان و مردان کوفی با گریه و شیون از ایشان استقبال کردند؛ ناگاه بدون مقدمه خطبه ای غرّا خواند و اهل کوفه را سرزنش کردند.
2- خطبه ی حضرت زینب(علسهاالسلام) در مجلس ابن زیاد:
دومین جایی که حضرت خطبه خواندند زمانی بود که به مجلس ابن زیاد داخل شدند و آن ملعون به حضرت گفت: خدا را شکر که شما را رسوا کرد. حضرت فرمودند: حمد خدای را که ما را به واسطه ی حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) گرامی و بزرگ داشت و ما را پاک و مطهر ساخت جز این نیست که فاسق رسوا می شود و فاجر دروغ می گوید و آنها غیر از ما باشند.
3- خطبه ی حضرت زینب(سلام الله علیها) در مجلس یزید سومین جایی که زینب(علیهاالسلام) خطبه خواندند زمانی بود که به مجلس یزید وارد شد و شنید که او از خوشحالی و سرور هلهله می کند و به یزید می گفتند که دستت درد نکند. که در این زمان حضرت زینب خطبه اش را می خواند و یزید و دار و دسته اش را رسوا می کند.
هدف حضرت زینب(علیهاالسلام) از ایراد خطبه اقامه  کردن حجت و برهان است بر این که اهل بیت(علیهم السلام) جانشین حقیقی و به حق رسول خدا(صلي الله عليه و آله) در امر خلافت هستند و اطاعت و فرمانبرداری از ایشان واجب است و هر کس با ایشان دشمنی کند در حقيقت با خدا و رسولش دشمني و عداوت كرده است.

 
4- قرائت زیارت اربعین
5- قرائت زیارت عاشورا
6- مداحی و سینه زنی
و در پايان برنامه خواهران حاضر در برنامه با آش نذري پذيرايي شدند.