کد مطلب: 107161 تعداد بازدید: ۱۵۰

معاون فرهنگی - تبلیغی مدرسه علمیه الزهراء(س) اردبیل:معاون فرهنگی - تبلیغی مدرسه علمیه الزهراء(س) اردبیل:

جمعیت جوان از مولفه‌های قدرت یک جامعه است

جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۱:۱۱
معاون فرهنگی- تبلیغی مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل با اشاره به اهمیت نیروی انسانی در جامعه بیان داشت: جمعیت جوان از جمله مولفه‌های قدرت یک جامعه است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم نرگس زارع‌حقیقی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران که به مناسبت هفته جمعیت انجام شد، گفت: رکود یا رشد منفی جمعیت یک امر نگران‌کننده و مخاطره‌آمیز است و کاهش نیروی جوان و فعّال، رشد و نشاط کشور را در معرض آسیب قرار می‌دهد.  
وی افزود: از جمله مولفه‌های قدرت در هر جامعه‌ای، جمعیت جوان آن جامعه است و کمبود نیروی جوان در سازندگی و پیشرفت کشور و سایر مولفه‌های قدرت آن، اثرات جبران‌ناپذیری به بار خواهد آورد. .  
وی با اشاره به اینکه کشور از نظر جمعیتی در مرحله حساسی قرار دارد، گفت: از جمله مولفه‌های قدرت در هر جامعه‌ای، جمعیت جوان آن جامعه است و کمبود نیروی جوان در سازندگی و پیشرفت کشور و سایر مولفه‌های قدرت آن، اثرات جبران‌ناپذیری به بار خواهد آورد و این در حالی است که با توجه به آمار سنی بانوان جامعه ما، برای خارج شدن از این وضعیت فقط حدود ۱۰ سال فرصت باقی است و پس از عبور از این زمان شرایط به مراتب سخت‌تر خواهد شد.
معاون فرهنگی - تبلیغی مدرسه علمیه الزهراء(س) اردبیل در رابطه با نقش دولت در این زمینه بیان داشت: متاسفانه در برهه‌ای از زمان، مسئولین وقت به جای اینکه برای توانمند‌کردن جمعیت جوان کشور در راستای رشد و بالندگی بیشتر جامعه تمرکز و برنامه‌ریزی کنند گام‌های موثری در جهت کاهش جمعیت برداشتند که آسیب‌ها و اثرات مخرب آن امروزه به روشنی قابل مشاهده است.
زارع‌حقیقی ادامه داد: در شرایط فعلی، ورود دولت به عنوان یک حمایت‌گر مادی و معنوی برای افزایش خانواده‌های پرجمعیت یک امر ضروری و بسیار موثر خواهد بود.
مدرّس حوزه علمیه خواهران با تبیین تاثیرگذاری عوامل فرهنگی در این عرصه، بیان داشت: فاصله‌گرفتن از باورهای دینی و الگوگیری از سبک زندگی غربی که مروج فرهنگ راحت‌طلبی و اصالت "من" در زندگی است، خانواده‌های پرجمعیت جامعه اسلامی را به خانواده‌ای منفعل تبدیل کرده که کودکان آن هم‌بازی ندارند و سالخوردگان نیز حامی و پرستاری نخواهند داشت.
وی تصریح کرد: بانوان اندیشمند جوامع اسلامی نقش اساسی و تعیین کننده‌ای در جهت‌دهی فرهنگ عمومی جامعه دارند بنابراین خواهران طلبه علاوه بر این که خودشان بایستی الگوهای موفقی از مادران توانمند باشند، با روشنگری و آگاه‌سازی در دو عرصه سبک زندگی و تقویت مبانی دینی در میان بانوان نیز کمک فزاینده‌ای در جلوگیری از پیری جامعه بکنند.