کد مطلب: 106793 تعداد بازدید: ۱۴۷

مدیر مدرسه علمیه ثامن‌الحجج(ع) شهرستان پارس‌آباد از اردبیل:

هدایت و به کمال رسیدن انسان در مساله خودشناسی نهفته است

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۶:۰۴
مدیر مدرسه علمیه ثامن‌الحجج(علیه‌السلام) شهرستان پارس‌آباد هدایت و به کمال رسیدن انسان را در گرو مساله خودشناسی دانست و گفت: انسان بعد از شناخت خود و برای رسیدن به خداشناسی، در جهت تربیت نفس خود تلاش می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم زینب دیندار در نخستین نشست برخط(آنلاین) از سلسله‌ نشست‌های علمی - پژوهشی "آینه خودشناسی" اظهار داشت: چنانچه خداوند متعال در قرآن تزکیه و تهذیب نفس را عامل رستگاری و فساد اخلاقی را منشا ضلالت و بدبختی‌ها و مایه زیان بیان کرده است، پس هرکس نفس خود را پاک و تزکیه نماید رستگار گشته و کسی که نفس خویش را با معصیت و گناه آلوده سازد، ناامید و محروم خواهد شد.
وی بیان داشت: شرط اساسی حرکت به سوی خدا و خدایی‌شدن تفکر برای تزکیه، جهاد با نفس و توجه به مقام انسانی است و این بزرگترین عاملی است که انسان را از دنیا‌پرستی و فریفتگی باز می‌دارد بنابراین مشغول‌بودن بیش از اندازه به مال دنیا اضطراب و تشویش را برای بشر در پی خواهد داشت.
مدیر مدرسه علمیه ثامن‌الحجج(علیه‌السلام) پارس‌آباد افزود: توکل به خدا به معنی ایمان به حمایت الهی است، بنابراین طلاب نباید خود را غرق در امورات دنیوی کرده و از حقیقت انسانی خود غافل باشند بلکه همه چیز را به خدا سپرده و باید به او توکل کنند.
دیندار شرط دیگر حرکت به سوی خدا را عزم و اراده انسان دانست و تاکید کرد: میزان امتیاز انسان‌ها به تفاوت درجات عزمشان بستگی دارد، طلاب باید آگاه باشند که مسیر طلبگی نیازمند استقامت و عزم راسخ می‌باشد تا در برابر آزمون‌های این مسیر سربلند شده و دیگران را نیز یاری کنند.
مدرّس حوزه علمیه خواهران با اشاره به ویژگی انسان سالک گفت: یکی از ویژگی‌های مهم انسان سالک، مشارطه، مراقبه و محاسبه است روحیه محاسبه‌گری از نفس مد نظر علمای اخلاق است چراکه به عقیده آنها هر انسانی اهل محاسبه نفس نباشد به آخرت اعتقادی نداشته و در عملکرد خویش نیز دقت نمی‌کند.
وی ادامه داد: هدایت و به کمال رسیدن انسان در مساله خودشناسی نهفته است، خودشناسی موجب پی‌بردن آدمی به عیوب و نواقص‌های خود شده و در نهایت انسان را به‌سوی رفع آنها سوق می‌دهد و به مرحله خداشناسی می‌رسد ازاین‌رو به کمال رسیدن انسان شیطان را ضعیف کرده و او را مجبور به عقب‌نشینی می‌کند.