کد مطلب: 10660 تعداد بازدید: ۷۴۶

برگزاري مراسم وحدت حوزه و دانشگاه و مراسم تجليل از پژوهشگران برتر

چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۴۷:۱۳
اين برنامه با همكاري دو نهاد علمي حوزه و دانشگاه در روز چهار شنبه مورخ 1392/09/27 ساعت 10 صبح در دارالقرآن المهدي واقع در شهر پارس آباد برگزار شد در اين برنامه مهماناني از كليه ي نهادهاي آموزشي، فرهنگي و ... حضور داشتند از جمله مهمانان محترم حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي كاظمي مديريت محترم حوزه هاي علميه ي خواهران استان اردبيل، امام جمعه و مؤسس حوزه ي علميه ي ثامن الحجج(عليه السلام) شهر پارس آباد حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي علوي، حاج آقا حبيب برومند نماينده مردم پارس آباد در مجلس شوراي اسلامي، فرماندار شهر پارس آباد جناب آقاي ولي كريمي، حاج آقا حسن باقري رياست محترم تبليغات اسلامي شهر پارس آباد و عضو هيأت امناي مدرسه ي علميه ي ثامن الحجج(عليه السلام) شهر پارس آباد حضور داشتند.
از جمله برنامه اجرا شده در اين مراسم به قرار ذيل مي باشد:
1- تلاوت چند آيه از كلام الله مجيد
2- سخنراني حاج آقا حسن باقري رياست محترم تبليغات اسلامي شهر پارس آباد و عضو هيأت امناي مدرسه ي علميه ي ثامن الحجج(عليه السلام كه ايشان طي خيرمقدم گويي به مهمانان حاضر در مراسم اظهار داشتند اسوه ي روز وحدت حوزه و دانشگاه شهيد دكتر مفتح مي باشند.
وي افزود: خداوند در سوره ي قلم به «وَالْقَلَمِ وَمَا يسْطُرُونَ» سوگند خورده اند كه هم ابزار و هم محصول ابزار هستند.
رياست محترم تبليغات اسلامي شهر پارس آباد ادامه داد: دوران زندگي بشريت در دو دوره خلاصه مي شود: 1- دوران تاريخ و 2- دوران قبل از تاريخ.
وي افزود: انسان در دوران تاريخ بود كه با خط آشنا شد و زماني كه انسان با قلم آشنا شد و از آن مَا يسْطُرُونَ به يادگار ماند به اين دوران است كه دوران تاريخ گفتند.
وي در ادامه ي سخنراني به معرفي تعداد طلاب مدرسه پرداخته و از تعداد طلاب در حال تحصيل، طلاب فارغ التحصيل، تعداد طلاب در حال فارغ التحصلي(در حال تدوين پايانامه) و بالاخره طلاب پذيرش شده در هر سال گزارشي اراده نمود.
وي افزود: برترين هاي پ‍ژوهشي سال92-91 به قرار ذيل مي باشد:
ا- تدوين كتاب آسيب و انحرافات اجتماعي: ليلا صالحي
2- پ‍‍ژوهشگران قرآني و چاپ چهار كتابچه قرآني توسط:
الف) عزيزه بهاري: اعجاز پزشكي در قرآن، ب) ليلاصالحي: زوجيت موجودات در قرآن، ج) زهرا شفيعي: فرشتگان در قرآن، د) رقيه بهزاد: قرآن و سنّت هاي زندگي
برگزيدگان جشنواره سراسري علامه حلي
1- فاطمه مدرس با موضوع «علل گرايش جوانان به روابط نامشروع» در سال 1389
2- مرضيه رمضاني با موضوع«حضانت از منظر فقه و حقوق» در سال 1392
برگزيدگان همايش هاي كشوري(مقاله)
1- حبيبه شاهنده، 2- ام البنين اميري، 3- رويا محمودي، 4- فاطمه عبداللهي، 5- عزيزه بهاري، 6- ليلا صالحي
پژوهشگران فعال فارغ التحصيل
1- نازيلا انصاري 2- گلي حسين زاده 3- نازيلا سلطاني 4- سكينه عسگري 5- عهديه آقايي
پژوهشگران فعال در حال تحصيل
1- فاطمه پورسردار 2- خديجه اخوان 3- زينب قديمي 4- فرخنده ميرزايي 5- سميه محمدپور 6- ژاله كارجو، 7- نرگس اصغري
3- در ادامه برنامه حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي كاظمي مديريت محترم حوزه هاي علميه ي خواهران استان اردبيل بعد از عرض سلام به حضار طي دو مقوله سخنراني كردند:
1- مقوله وحدت بين حوزه و دانشگاه و 2- مقوله ي پژوهش
وي افزود حوزه و دانشگاه دو نهاد فرهنگي و علمي هستند كه از اساسي ترين ارگان هاي كشور محسوب مي شوند و بايد بين آن ها وحدت ايجاد شود.
مديريت محترم حوزه هاي علميه ي خواهران استان اردبيل ادامه داد: بايد دانشگاه ها اسلامي باشند ولي گاهي از وحدت به عنوان وحدت فيزيكي يا وحدت اجتماعي ياد مي شود در صورتي كه مراد از وحدت حوزه و دانشگاه بايد در نگاه جهان بيني الهي باشد و جهان بيني الهي بايد بين اين دو نهاد حاكم باشد. نگاه بنيادي و الهي دانشگاه ضعيف است و بايد به ابعاد علمي و تجربي توجه شود در حوزه هم اگر چه نگاه بنيادي وجود دارد ولي ناكارآمد است وقتي وحدت حوزه و دانشگاه به ميان مي آيد نگاه به اين سمت و سو مي رود كه اين دو نهاد به هم نزديك شده و همديگر را كامل مي كنند و اين نگاه تك صاحتي نگاه غيرجامعي است كه باعث گسست و عدم وحدت خواهد بود. بنابراين بايد علوم دانشگاه ها اسلامي شود و علوم وقتي اسلامي مي شود كه جهان بيني اسلامي صورت گيرد و بايد همه ي علوم باهم و در كنار هم ديده شوند در گذشته چنين رويكردي بوده متفكران بزرگي چون ابوعلي سينا، زكرياي رازي، ابوريحان بيروني و ديگر متفكران در دنياي اسلام مطرح بودند و علم و دين را با هم جمع كرده بودند تا وقتي كه دين حاكم بود اين گونه بود و از وقتي كه اروپائيان و متفكراني كه براي نابودي دنياي اسلام نقشه مي كشيدند علم را از دين جدا كردند و رشته ي دين خالي از علم و رشته ي علم خالي از دين شد. بايد همه دست به دست هم بدهند تا اين وحدت ايجاد شود و اين وحدت نياز به جديت و عزم راسخ دارد.
وي اضافه كرد: مشتركات حوزه و دانشگاه امر پژوهش است.
وي تصريح كرد: دو اصل را به عنوان اصل موضوعه در نظر مي گيريم: 1- توليد علم براي رشد و شكوفايي جامعه لازم و ضروري است 2- دومين امر، امر پژوهش است غير از پژوهش نمي توانيم توليد علم داشته باشيم.
مديريت محترم حوزه هاي علميه ي خواهران استان اردبيل افزود: از زمان حضرت آدم(عليه السلام) سير تاريخي امر پژوهش به وجود آمده و ادامه پيدا كرده و ادامه پيدا خواهد كرد در حوزه، علم بيش از هزار سال است كه به وجود آمده و پژوهش نيز همزمان با آن انجام گرفته است محققان، فيلسوفان، متفكران و... به امر پژوهش اهميت داده و مي دهند و در دانشگاه نيز به نحو خودش.
وي در پايان سخنراني افزود: پيشنهاد در مورد پژوهش حوزه كه ممكن است در دانشگاه هم باشد در مورد مطلب ارائه شده، است و آن اين كه بايد آموزش ها پژوهش محور باشند تا بتوانيم پژوهشگران زيادي داشته باشيم و اين برعهده ي استادان پژوهش مي باشد كه بايد كاري كنند كه در كلاس هايي كه آموزش مي دهند پژوهش محور باشد.
4- در ادامه ي برنامه حاج آقا برومند نماينده مجلس شوراي اسلامي شهر پارس آباد طي خير مقدم گويي به مهمانان محترم اظهار داشت: در اروپا قبل از رنسانس، علماي مسيحيت به قدري بي ملاحظه و جاهلانه عمل مي كردند به طوري كه بهشت را با پول مي فروختند و دين مسيحيت را مملو از خرافات مي كردند از جمله ي آن عدم ازدواج كليسائيان بود و از اين طريق دين را از بين برده و تنها نامي بي رنگ و در حد لقلقه ي زباني از دين بر جاي نگذاشته بودند. و اين عملكرد علماي مسيحي بود كه باعث از بين رفتن دين شد و با بي ديني بود كه فساد اخلاقي، ناامني اجتماعي و خانوادگي و ... به وجود آمد زيرا آنان فقط به شكم بارگي و تحميل ظلم مي پرداختند و از اين طريق به خواسته هاي خود مي رسيدند.
وي افزود: در ابتداي امر برخي از علما و روحانيون كشورمان از ورود دانشگاه به كشور مخالف بودند هر چند برخي از شخصيت هاي دانشگاهي با اساتيد حوزه ارتباط داشتند اما اين ارتباط بسيار كم رنگ بود و اين رهبر كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) بودند كه به ايجاد وحدت بين حوزه و دانشگاه اقدام كردند. قبل از انقلاب دانشگاهيان، حوزويان را بي دانش و حوزويان، دانشگاهيان را بي دين مي دانستند ولي بعد از انقلاب اين طرز تفكر تغيير كرد و حلقه ي اتصال بين اين دو نهاد محكم تر شد طوري كه برخي از مهندسان و دانشگاهيان به ادامه تحصيل در حوزه پرداختند و برخي از حوزويان نيز در رشته هاي غير مرتبط با حوزه در دانشگاه ها ادامه تحصيل دادند.
نماينده مجلس شوراي اسلامي شهر پارس آباد ادامه داد: در حال حاضر جو فرهنگي ما هم معنوي است و هم مادي و از اين روست كه از امنيت اخلاقي، اجتماعي و خانوادگي و كم شدن ناهنجاري هاي اجتماعي برخورداريم.
وي در پايان اضافه كرد: از آنجايي كه نياز جامعه به وجود بانوان طلبه بيشتر است پس خيلي خوب است كه تعداد طلاب خواهر بيشتر از برادران باشد زيرا در چنين صورتي از فرزندان سالم و جامعه ي امن برخوردار خواهيم شد.
5- و در پايان مراسم به برترين هاي پژوهشي در حوزه و دانشگاه جوايزي ارزنده اي اهدا گرديد.