کد مطلب: 102275 تعداد بازدید: ۷۳

استاد مدرسه علمیه ثامن‌الحجج"ع" شهرستان پارس‌آباد از اردبیل:

تحلیل‌های حضرت زهرا(س) در خطبه فدکیه بینش عمیق ایشان را از فلسفه آفرینش نشان می‌دهد

دوشنبه ۲۹ دى ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۴۹:۱۸
استاد مدرسه علمیه ثامن‌الحجج (علیه‌السلام) شهرستان پارس‌آباد به تبیین خطبه فدکیه بانوی بزرگ اسلام پرداخت و گفت: تحلیل‌های حضرت زهرا(س) در خطبه فدکیه نشان از بینش عمیق ایشان در فلسفه آفرینش دارد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، خانم کلثوم احمدی در نشست فاطمی در مدرسه علمیه ثامن‌الحجج‌(علیه‌السلام) شهرستان پارس‌آباد، اظهار داشت: خطبه فدکیه هر چند به بهانۀ غصب زمین‌های زراعی فدک که حق مسلّم حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها) بود، ایراد شده است، اما در بردارندۀ مطالب فراگیری دربارۀ روزه، نماز، ایمان و تقوا است.

 وی افزود: بی‌­تردید حماسه‌هاى پرشورى كه در خطبه فدکیه از زبان حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها) بیان شده، نشان می‌دهد كه ایشان بانويى فداكار، مجاهد، مبارز، و رهبرى لايق براى مبارزين راه خدا و مجاهدان فی‌السبیل‌الله است.

استاد مدرسه علمیه ثامن‌الحجج(علیه‌السلام) با اشاره به مضامین عبادت حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) گفت: آشكارساختن حكمت بى ‌پايان خداوند، دعوت بندگان به اطاعت او، نشان‌دادن قدرت نامحدود او، فراخواندن بندگان به عبوديت خدا، قوت بخشيدن به پيامبرانش و تبیین اسلام نبوی از جمله معارف بلندی است که حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) در عبادتش خلاصه کرده است.

احمدی افزود: تحليل ‌هاى عميق بانوى بزرگ اسلام در خطبه فدکیه بيانگر بينش دقيق او در پيچيده‏‌ترين مسائل مربوط به توحيد و معاد است. بنابراین در بخش آغازين خطبه، مسائلى به چشم می‌خورد که شامل تحليل فشرده و عميق پيرامون مسأله توحيد، صفات پروردگار، اسماى حسنى و هدف آفرينش است.

استاد مدرسه علمیه ثامن‌الحجج(علیه السلام) بیان داشت: تأکید بر اهمیت قرآن و تبیین اسرار و فلسفۀ احکام در بخشی از خطبه حضرت زهرا(سلام‌الله‌علیها) نشان از اهميت‏ قرآن‏ و عمق‏ تعليمات اسلام، فلسفه و اسرار احكام، پند و اندرزهايى می‌باشد که این آموزه‌ها بی‌نظیر و مورد استفاده رهروان اهل بیت(علیهم‌السلام) واقع می‌شود.