کد مطلب: 10216 تعداد بازدید: ۴۶۲

مراسم شب هفتم ماه محرم الحرام

دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۸:۴۴
با مساعدت معاونت فرهنگي حوزه ي علميه ي ثامن الحجج(عليه السلام) شهرستان پارس آباد مراسم شب ششم ماه محرم الحرام نيز در سالن اجتماعات اين مدرسه با حضور جمعي از خواهران علاقمند برگزار شد كه در اين مراسم ابتدا قرائت چند آيه از كلام الله مجيد، سخنراني با موضوع «آثار فردي، خانوادگي و اجتماعي ترك نماز» (ادامه ي مطالب شب هاي گذشته) توسط خانم محرمي، مراسم قرائت زيارت عاشورا، مداحي و سينه زني انجام شد.
گزيده اي از سخنراني به شرح ذيل مي باشد:
بي نمازي آثار سوء و نكبت بار فراواني دارد كه دامن گير شخص بي نماز و اطرافيان و جامعه مي گردد:
1. آلوده شدن به گناهان
2. بسته شدن درهاي زندگي
3. حبط شدن اعمال
4. برداشته شدن لطف خداوند از زندگي
5. ويران شدن دين شخص
6. بي نماز در لحظه ي مردن با التماس درخواست بازگشت به دنيا را دارد
7. مردن به آيين غيرمسلماني
8. كور وارد شدن به محشر
9. قرار گرفتن در جهنم
10. به نكبت كشيدن ديگران
 
خانم محرمي در ادامه ي سخنراني اشاره اي به آداب و اسرار نماز كردند:
آداب و اسرار نماز
الف) اهميت رعايت آداب در نماز
امام صادق(عليه السلام) فرمودند:
«بر شما باد كه نماز را خوب اقامه كنيد و براي آخرتتان عمل نماييد و سعي كنيد براي خودتان انتخاب كنيد، زيرا شخص گاهي در امور دنيا زرنگ است و گفته مي شود، چقدر فلاني زرنگ است و همانا زرنگ واقعي كسي است كه به فكر آخرتش باشد».
ب) عدم قبولي نماز بدون آداب
يكي از اصحاب امام صادق(عليه السلام) به نام حمّاد مي گويد: روزي حضرت صادق(عليه السلام) فرمود: اي حمّاد! آيا نمازت را خوب اقامه مي كني؟ عرض كردم آقاي من! كتاب يكي از از اصحاب شما كه در باره ي نماز نوشته شده است را حفظ هستم، حضرت فرمود: مانعي ندارد بايست و نماز بخوان تا ببينم چگونه نمازت را اقامه مي كني ايستادم و يك نماز را به عنوان نمونه خواندم، حضرت پس از مشاهده فرمود: اي حمّاد! خوب نماز را اقامه نمي كني! چقدر زشت است شخص شصت يا هفتاد سال از عمرش بگذرد و يك نماز تمام و كامل با حدود و آداب آن به جا نياورده باشد.
حمّاد مي گويد: در خودم احساس كوچكي كردم، پس گفتم: فدايتان گردم(حال كه چنين است) پس نماز را به من بياموزيد. حضرت صادق(عليه السلام) ايستادند دو ركعت نماز با ادب و آداب و رعايت كامل حدود آن اقامه نمودند و فرمودند: نماز را اين چنين اقامه كن.
 
خانم محرمي در ادامه افزودند راز عبادت چيزي است كه به عالم ملكوت و برتر از آن بر مي گردد و آن چه به درون و باطن عبادت مربوط مي شود. و حكمت عبادت همان هدف و نتيجه اي است كه بر آن مترتب مي گردد، از قبيل عروج، نجات از ناشكيبايي و... آداب نماز نيز مسائلي است كه به اوصاف و احوال نمازگزار بازگشت مي كند كه بايد با حضور قلب و خشوع قالب داشته باشد، پيوسته در ذكر باشد و از توجه به غير معبود خود را حفظ كند و هم چنين ساير صفات ظاهر معهود و لازم را از لباس و بدن و مكان و... مراعات نمايد.