کد مطلب: 10173 تعداد بازدید: ۳۷۷

مراسم عزاداري اولين شب ماه محرم

چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۶:۳۸
در اولين شب محرم الحرام سال 1434 هجري قمري در مراسم عمومي عزاداري كه در محل حوزه ي علميه ي ثامن الحجج(عليه السلام) شهرستان پارس آباد در جمع خواهران علاقمند به فرهنگ شيعي و مكتب عاشورايي برگزار شد، خانم وهابزاده يكي از اساتيد حوزه به عنوان سخنران جلسه به توضيح و تبيين فرهنگ و فلسفه ي عزاداري براي اهل بيت(عليهم السلام) و به ويژه عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين(عليه السلام) پرداخت و به فلسفه ي آن اشاره كرد از جمله ي آت ها:
1. محبت و دوستي كه در قرآن و روايات به دوستي اهل بيت تأكيد شده و آن را واجب دانستنه اند. كه در اين راستا به آيه ي «قُلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى»(سوره ي شوري/آيه ي 23) و لوازم دوستي كه همدردي و هم دلي در ايام سوگ و شادي است اشاره و به تأكيدات احاديث و برپايي مجالس حزن و شادي اهل بيت پرداخت. و به ديگر موارد فلسفه ي عزاداري از جمله:
2. انسان سازي
3. جامعه سازي
4. انتقال دهنده ي فرهنگ شيعي به نسل بعد كه بهترين راه براي تعليم و تربيت نسل جديد، برگزاري مراسم عزاداري به جهت قالب و محتوا و آشنايي با اهل بيت(عليهم السلام) مي باشد، اشاره كردند.
در ادامه به پيشينه ي عزاداري در سيره ي انبياء كه از زمان حضرت آدم(عليه السلام) حتي قبل از ولادت حضرت سيدالشهداء(عليه السلام) بوده تا زمان شهادت و روز قيامت اشاره كردند و نمونه هايي از عزاداري اهل بيت و امامان(عليهم السلام) را نيز بيان كردند و از سيره ي علماء و بزرگان و حكايت هاي آن ها در جهت برگزاري مراسم عزاداري سيدالشهداء(عليه السلام) يادآوري و به بيان روايات از ائمه اطهار(عليهم السلام) در ميان ثواب گريه بر امام حسين(عليه السلام) پرداختند.
بعد از سخنراني خانم وهابزاده برنامه هايي از جمله: قرائت زيارت عاشورا، مداحي و سينه زني برگزار شد.