کد مطلب: 10143 تعداد بازدید: ۴۴۸

دیدار روحانیون و طلاب حوزه های علمیه استان اردبیل با مرجع عالی قدر جهان تشیع آیت الله العظمی نوری همدانی در حسینیه ثار الله سپاه استان

دیدار روحانیون و طلاب حوزه های علمیه استان اردبیل با مرجع عالی قدر جهان تشیع آیت الله العظمی نوری همدانی در حسینیه ثار الله سپاه استان

یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۱:۰۳
دیدار روحانیون و طلاب حوزه های علمیه استان اردبیل با مرجع عالی قدر جهان تشیع آیت الله العظمی نوری همدانی در حسینیه ثار الله سپاه استان
حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای عاملی ضمن تقدیر و تشکر از حضور مرجع عالی قدر آیت العظمی نوری همدانی  در استان اردبیل، قدوم پر برکت ایشان را مایه ی مباهات دانستند و شخصیت و مقام علمی و فقهی ایشان را  ارج نهاده و از حمایت ایشان از مقام معظم رهبری در عرصه ی انتخابات گذشته قدردانی نموده و در ادامه به برخی از مشکلات موجود در زمینه ی تبلیغی و فرهنگی استان  اشاره نمودند.
 در ادامه، آیت الله العظمی نوری همدانی مرجع عالی قدر جهان تشیع در سخنرانی خود ضمن قدردانی از علماء، فضلاء، روحانیون و طلاب در جلسه، در توصیف علمای بزرگ اردبیلی فرمودند: در حوزه علمیه قم آیت الله موسوی اردبیلی دارای کارنامه ی بسیار درخشانی هستند و در انقلاب و حرکتهای انقلابی نقش مهمی داشته اند و در استان اردبیل آقای سید حاتمی پدر شهیدان بسیار وارسته، و حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای عاملی از لحاظ فکر و فرهنگ و حمایت از نظام و انقلاب دارای سابقه درخشانی هستند.
 ایشان فرمودند: طلبگی 2 مرحله دارد:که  مرحله اول آن، طلبگی و درس خواندن است.
مرحله ی دوم: عالم اجتماعی بودن و در صحنه جامعه و جهاد قدم گذاشتن و خدمتگزاری کردن است.
ایشان در ادامه افزودند:  طلبگی عالیترین شغل است و پر برکت تر از هر شغل دیگری است، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که فرمودند: طلبگی سند افتخار من است. این شاگردی مکتب اهل بیت (ع) و سربازی امام عصر (عج) است. وظیفه طلبه را وظیفه ی سنگینی دانسته اند.
ایشان شرایط طلبگی را این چنین عنوان کردند: 1- اخلاص برای خدا، جوانی، امکانات، وقت، فراغت، همه چیز را در طبق اخلاص بگذاری 2- همت بلند به درس و بحث که به کم نباید اعتنا کرد این راهها راه شیخ مفید وصدوق هاست این راه همتی بلند و اراده قوی و تصمیم جدی می خواهد. در طلبگی چیزی که بسیار مهم است ادبیات است اگر کسی ادبیات صرف و نحو فارسی و عربی را درست نداند اگر 50 سال هم درس بخواند  یک عالم  و محقق نخواهد شد. یک عالم و مومن اجر و پاداشش از کسی که روزها را روزه دار بوده و شب ها را به شب زنده داری سپری کرده بیشتر است. طبق روایات ، مقام و موقعیت عالم اسلامی بسیار بلند است از این جهت باید توجه کنیم که وظیفه طلبه بسیار سنگین است. در جلد دوم بحار الانوار، از صدیقه ی کبری (س) نقل می شود که علمای شیعه ما مشهور می شوند و اجر و پاداش هایی به آنها داده می شود که هر قدر که با سوادتر و کوشاتر باشند اجرشان بیشتر.
ارشاد و تبلیغ وظیفه طلبه هاست باید به عنوان وظیفه در تبلیغ و هدایت مردم بکوشیم سابقاً رسم بود که در حوزه ها طلبه هایی که فارغ التحصیل می شدند برای تبلیغ و هدایت مردم حتی به روستاها هم می رفتند
امام صادق (ع) در جلد 2  بحار الانوار می فرمایند: علمای شیعه ی ما هستند که نمی گذارند شیطان نفوذ کند به کشورهای اسلامی چنانکه جهادگران، مرزهای آبی، خاکی و هوایی را حفاظت می کنند، علماء مرزبانان افکار هستند از هر نقطه ای افکار انحرافی بخواهد به کشور اسلامی نفوذ کند ما باید مرزبانی کنیم ما باید مرزبانان افکار و سیاستهای آمریکایی، صهیونیستی باشیم.
ایشان در ادامه فرمودند: فقه ده نوع است: 1- معارف اعتقادی اسلام 2- معارف عبادی3- معارف اخلاقی4- معار اقتصادی5- معارف معاشرتی6- معارف فرهنگی7- معارف حکومتی8- معارف حکومتی سیاسی در جامعه9- معارف قضایی10- معارف جهادی.
 یک فقیه آن است که به همه این ها مدیر و مسلط باشد این علم دقیق، وسیع است و به این سادگی نیست که در مسائل شیعه 500 هزار حدیث در این باره داریم.
 خلاصه ی مسئله، تخصص و مهارت مهم است. تاسیس حوزه ها برای تعلیم و تربیت مهم است . تاسیس حوزه ها از زمان پیامبر (ص) و امام صادق(ع) و علمای بزرگ ما بوده و این سلسله باید بر قرار باشد. انبیاء چه می کردند چه همتی داشتند اولین کار انبیاء مبارزه با جباران و ستم کاران بوده و مبارزه با جبهه باطل که کار بسیار بزرگی است.  
در پایان ایشان چند توصیه مهم نسبت به  طلاب داشتند که عبارتند از: 1- خواندن نماز شب عالمانه
2- ارتباط با امام عصر(عج)، نباید فراموش کنیم که ما لشکر امام زمان (عج) هستیم، باید همیشه به یاد ایشان باشیم.
3- خواندن کتاب صحیفه ی نور امام خمینی

4- خواندن وصیت نامه ی امام خمینی