کد مطلب: 10108 تعداد بازدید: ۵۰۰

برگزاری کرسی آزاد اندیشی در حوزه علمیه الزهرا «سلام الله علیها » اردبیل

برگزاری کرسی آزاد اندیشی در حوزه علمیه الزهرا «سلام الله علیها » اردبیل

سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۶:۲۴
برگزاری کرسی آزاد اندیشی در حوزه علمیه الزهرا «سلام الله علیها » اردبیل
این برنامه که با محوریت موضوع سیاسی تحت عنوان آیا شعار مرگ بر آمریکا در راهپیمایی ها حذف شود یا نه؟ در مورخه 92/8/6 در سالن اجتماعات این حوزه برگزار شد.
سخنران این کرسی آزاد اندیشی، جناب آقای قاسمیان با اشاره به ، به روز بودن موضوع مورد بحث و ضرورت آشنایی نسل جوان «نسل سوم» با مسائل سیاسی روز ، علت موافقت با حذف این شعار به 5 دیدگاه اشاره کردند.
1-      عده ای از سر دلسوزی موافق حذف این شعار هستند به این دلیل که با دادن چنین شعاری آمریکا از ما عصبانی می شود.
2-      افرادی که عقیده دارند ما با مردم آمریکا مشکلی نداریم و آنها به ما خیانت نکرده اند که بخواهیم نسبت به آنها چنین شعاری بدهیم.
3-      افرادی که عقیده دارند ما با استکبار جهانی ستیز می کنیم نه با کشور خاصی(بنابراین مرگ بر استکبار بهتر از مرگ بر آمریکاست).
4-      افرادی که با رنگ و لعاب دینی به این قضیه نگاه می کنند به این صورت که عقیده دارند زیبنده مردم شیعه نیست که نسبت به سایر کشورها فحش بدهد و به  جایگاه و تمدن خود آسیب برساند.
5-      عده ای نیز عقیده دارند تعدادی از شعارها در طول مسیر حذف شده است لذا اشکالی ندارد که شعار مرگ بر آمریکا نیز حذف شود.
ایشان در ادامه به 4 دیدگاه در حال تنازع در رابطه با این موضوع پرداخته و گفتند:
1-      نگاه اول، نگاه واداده هاست که به خاطر شرایط اقتصادی واداده اند و شوق ارتباط با آمریکا را دارند بنابراین خواستار حذف چنین شعاری هستند.
2-      نگاه دوم، گروه محافظه کار هستند که نه به صورت کامل مخالفند نه موافق. بلکه به اصطلاح در مغازه دو نبش ای نشسته اند که یک طرف آن به سوی نماز علی (علیه السلام) راه دارد و طرف دیگر آن به سفره معاویه.
3-      نگاه سوم، متصلبین هستند یعنی کسانی که در ذهن هایشان هیچ تحلیل ندارند. این افراد با اینکه نظام را قبول دارند ولی هیچ گونه نرمش قهرمانانه را نمی پذیرند. (عدم اطاعت از ولی فقیه)
4-      نگاه چهارم، نگاه تیز بین و متعهد، یعنی همان نگاهی که ولی فقیه آن را دنبال می کند. که در واقع مهم ترین وظیفه ولی فقیه ایجاد نگاه تیز بین و متعهد در بین مردم جامعه است. نگاه تیز بین ولایت فقیه یعنی مدیریت سیال و لحظه به لحظه امور حکومت اسلامی.
که ایشان در ادامه با تایید و توضیح مورد چهارم پرداختند و  طلاب حاضر در جلسه را به اطاعت و تبعیت محض از ولایت فقیه توصیه نمودند و اشاره کردند که هرکس فلسفه تولی و تبری را بداند 90 در صد سیاست را فهمیده است.
در شروع این برنامه 5 نفر از طلاب این حوزه علمیه با عنوان موافق و مخالف حذف این شعار به ارائه نظرات خود  پرداختند و در پایان، سخنران برنامه به پرسش های مطرح شده از سوی طلاب پاسخ دادند.