کد مطلب: 100744 تعداد بازدید: ۲۷۹

اهتمام به پژوهش لازمه پاسخگویی حوزه‌های علمیه خواهران به مسائل نوظهور است

شنبه ۶ دى ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۴:۲۶
مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل کارآمدی واحدهای حوزوی را وابسته به فعالیت‌های پژوهشی دانست و گفت: اهتمام به پژوهش، لازمه پاسخگویی حوزه‌های علمیه خواهران به مسائل نوظهور است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اردبیل، حجت‌الاسلام و‌المسلمین مهدی قربانی در آیین افتتاحیه کتابخانه مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل، با بیان اینکه پژوهش از جمله ویژگی‌هایی است که منحصر به انسان بوده و در بین موجودات دیگر معنایی ندارد، گفت: پژوهش مسئله محور می‌باشد و فقط انسان است که در زندگی با مسئله مواجه می‌شود.

وی با بیان اینکه تقویت عقلانیت بدون امر پژوهش امکان‌پذیر نیست، اظهار داشت: هر چقدر با پژوهش و تحقیق قوه عاقله حوزه‌های علمیه تقویت شود به همان وسعت تصمیماتی که اخذ می‌شود منطقی‌تر، قابل دفاع‌تر، دوراندیش‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل در این راستا افزود: کارآمدی واحدهای حوزوی وابسته به فعالیت‌های پژوهشی است و برای اینکه حوزه‌های علمیه خواهران بتوانند نسبت به مسائل نوظهور پاسخگو باشند بایستی اهتمام ویژه‌ای نسبت به امر پژوهش بکنند.

قربانی ادامه داد: نوآوری و خلاقیت در امر تدریس و تبلیغ نیازمند پژوهش است و تدریس و تبلیغ بدون پژوهش، مدرّس و مبلّغ را گرفتار سستی و کسالت می‌کند.

پژوهشگر حوزوی به اهمیت پژوهش اشاره کرد و بیان داشت: چنانچه انسان اثری مکتوب از خود در دنیا بر جا بگذارد که در آن تولید علم صورت گرفته باشد‌، در قیامت همان اثر او را از آتش جهنم نجات خواهد داد.

وی تصریح کرد: عالِم‌بودن به تنهایی ملاک برتری نیست بلکه قلم عالِم است که در روایات بر خون شهید ارجعیت یافته، و این برتری در سایه تحقیق و پژوهش حاصل می‌شود.