کد مطلب: 10034 تعداد بازدید: ۴۲۳

جلسه اخلاق

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۳:۴۷
با تلاش معاونت فرهنگي حوزه علميه ثامن الحجج(عليه السلام) شهرستان پارس آباد روز سه شنبه مورخه 1392/7/30 جلسه ي اخلاقي با سخنراني حجت الاسلام و المسلمين حاج آقا رمضاني با موضوع «تقوا» برگزار شد.
گزيده اي از سخنراني ايشان به شرح ذيل مي باشد:
خداوند عالم بهترين ذخيره براي انسان را تقوا قرار داده اند. تقوا يعني ترس از خدا، پرهيز از محرمات و عمل به واجبات. خداوند وعده داده اند اگر انسان تقوا را رعايت كند براي آن شخص جاي مفري هست و براي شخص متقي روزي عنايت مي كند كه هيچ وقت به فكرش نمي رسيد كه آن روزي نصيبش شود.
از پيامبر سؤال كردند كه تقوا چيست كه خداوند وعده ي بهشت را داده مي فرمايند: يعني هر چيزي كه خدا امر كرده اطاعت كنند و از هر چيزي كه نهي كرده پرهيز كنند.(ترك محرمات و انجام واجبات)
ممكن است شخصي با خود بگويد كه انجام گناهاني كه كوچك است اشكالي ندارد و پيامبر به ابوذر مي فرمايد: وقتي گناه ميكني نگو كوچك است گر چه بسا خشم و غضب خدا در آن گناه كوچك باشد.
امام صادق(عليه السلام) فرمودند مؤمن به چند چيز محتاج است از جمله ي آن ها:
1ـ توفيق الهي:(كه اصل مهمي است) كه اگر توفيق نباشد انسان نمي تواند عاقبت به خير شود هر چند كه تمام عبادت ها را انجام دهد مانند شيطان كه بيش از شش هزار سال خدا را عبادت كرده ولي چون توفيق نداشته كه يك امر الهي را اطاعت كند هميشه مورد لعن خدا قرار مي گيرد و با توفيق كه خدا به انسان عنايت مي كند هيچ لغزشي در ايمان و يقينش ايجاد نمي شود.
2-موعظه دهنده نفسش باشد: و اين حاصل نمي شود مگر اين كه دنيا برايش عبرت باشد مانند سرگذشت انسان هاي ظالم و خوبي هاي كساني كه خوب قدم برداشتند و جهاد كردند و عاقبت به خير شدند مانند حر بن رياحي كه به قصد شهادت بر كربلا نيامده بود بلكه به عنوان فرمانده يزيد وارد ميدان نبرد شده بود و در چند جا نيز از دادن آب با امام حسين(عليه السلام) خودداري كرده بود. با اين حال در نهايت امر توفيق آن را پيدا كرد كه اولين شهيد در نيرد حق با ظلم باشد.
امام كاظم(عليه السلام) فرمودند: خوش به حال عالماني كه عالم به عمل باشند و خوانده هايشان را به فعليت برسانند و واي بر آن علمايي كه فقط عالم زباني هستند.
حاج آقا در پايان سخنراني شان آرزوي توفيق طلاب و عمل كردن به دانسته هايشان را از خداوند منان خواستار شدند.