کد مطلب: 10033 تعداد بازدید: ۵۷۵

برگزاری برنامه به مناسبت عید غدیر خم در حوزه علمیه الزهرا «سلام الله علیها» اردبیل

برگزاری برنامه به مناسبت عید غدیر خم در حوزه علمیه الزهرا «سلام الله علیها» اردبیل

سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۳:۱۸
برگزاری برنامه به مناسبت عید غدیر خم در حوزه علمیه الزهرا «سلام الله علیها» اردبیل
این برنامه که به مناسبت عید غدیر در مورخه 92/7/28 از سالن اجتماعات حوزه علمیه الزهرا «سلام الله علیها» برگزار شد جناب آقای بابایی کهن سخنران این برنامه ضمن اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) که فرمودند: بنا اسلام بر 5 مورد نهاده شده است حج، زکاه، روزه، نماز و ولایت.
مهمترین اینها و سر منشاء همه اینها را ولایت داشته و فرمودند: اگر ولایت نباشد هیچ یک از اینها مورد قبول واقع نمی شود.
ایشان ولایت را حق تصرف و به دست گرفتن اختیار معنا کردند و فرمودند: ولایت به دوشاخه عمده تقسیم می شود: 1- ولایت تکوینی: یعنی اینکه خداوند هر لحظه در باطن موجودات در حال سرپرستی است و در تکوین عالم امورات را به ائمه اطهار (علیهم السلام) سپرده است. که ائمه اطهار تمام فیوضات را از اطراف خداوند دریافت می کنند و بین تمام موجودات (اعم از حیوان و انسان و جن و نباتات و...) تقسیم می کنند.
2- ولایت تشریعی: این نوع ولایت فقط مخصوص موجود مختار است  (جن و انس) یعنی موجود مختار با اختیار خودش، اختیار خود را به خدا بسپارد مصداق این نوع ولایت در قبول کردن دین خدا اتفاق می افتد. دین یعنی برنامه زندگی یعنی من انسان می توانستم هر گونه زندگی داشته باشم اما برنامه زندگی خودم را به خدا می سپارم و تحت فرمان تو می آیم.
ایشان هدایت و ضلالت افراد را بر مبنای ولایت آنها دانسته و فرمودند: خداوند  نظام عالم را طوری تنظیم کرده که هرکس ذره ای در این جهان منییت داشته باشد در آخر مشخص و معین می شود و در نهایت بلاخره روزی جلوی ولایت خود نمایی خواهد کرد و سرپیچی از فرماین ولایت فقیه خود خواهد داشت. در ادامه این جلسه استاد بابایی یه پرسش های مطرح شده از سوی طلاب پاسخ دادند.