کد مطلب: 100198 تعداد بازدید: ۶۰

رسالت اصلی پژوهشگر صیانت از حریم حقیقت و تبیین آن است

یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۱:۴۵
معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان اردبیل رسالت اصلی پژوهشگر را صیانت از حریم حقیقت و تبیین آن دانست و گفت: محقق کسی است که به منظور کشف حقایق، در دریای اندیشه والای انسانی غوطه‌ور می‌شود.

خانم زهرا بصیری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کوثر از اردبیل، گفت: پژوهش گامی است که محقق برای شفاف‌سازی مسئله‌ای مبهم بر می‌دارد تا پاسخی دقیق و منطقی برای حل آن بیابد.

وی بیان داشت: رسالت اصلی پژوهشگر و محقق، صیانت از حریم حقیقت و تبیین و تشریح آن است. محقق کسی است که به منظور کشف حقایق، در دریای اندیشه والای انسانی غوطه‌ور می‌شود.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان اردبیل محققان را اهرم‌های نیرومند روحی، سرمایه‌های سرشار فکری، روشن‌کننده راه پرپیچ و خم زندگی پیشینیان و مقدمه‌سازان فکری عروج به کمال در پیش روی انسانها دانست و افزود: پژوهشگران همان طالبان علم‌اند که در فرهنگ قرآن و اهل بیت(علیهم‌السلام) از آنها با عبارت‌های مختلف تجلیل شده است.

بصیری اظهار داشت: نقش پژوهش در توسعه همه‌جانبه پایدار چنان برجسته و انکارناپذیر است که می‌توان آن را بدون تردید نیروی محرک توسعه در همه حوزه‌ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه دانست. اما علی‌رغم اعتراف و اذعان نسبت به اهمیت مقوله پژوهش، این حوزه با دشواری‌های ساختاری و عملکردی فراوانی مواجه است.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان به تشریح برنامه‌های اجرا شده در هفته پژوهش پرداخت و تصریح کرد: برگزاری نشست "جنبش علمی در سیره معصومین(علیهم‌السلام) " در مدرسه علمیه ولی عصر(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) شهرستان گرمی، نشست مجازی "جنبش علمی، ضرورت جامعه علمی امروز" در مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) شهرستان خلخال، نشست مجازی استانی با معاونین پژوهش مدارس با عنوان "جنبش علمی، توسعه دانش، رویکرد گام دوم انقلاب" و نشست مجازی با عنوان " جایگاه و نقش دانش در رویکرد گام دوم انقلاب " در مدرسه علمیه الزهراء(ثامن‌الحجج) شهرستان پارس‌آباد از جمله این برنامه‌‌ها می‌باشد.

مدرس حوزه علمیه خواهران همت و تلاش معاونین پژوهش مدارس علمیه خواهران را ستودنی توصیف کرد و ادامه داد: از دیگر برنامه‌های پژوهشی اجرا شده می‌توان به نشست مجازی "جنبش علمی، استعدادهای برتر، فرصت ها و چالش‌ها" با حضور خانم غفاری مدیر کل امور نخبگان و استعدادهای برتر مرکز قم، نشست پژوهشی "شناسایی ویژگی‌ها و رشد نخبگان" در مدرسه علمیه ثامن‌الحجج(علیه‌السلام) پارس‌آباد، برگزاری پیش همایش "مناقشه قره‌باغ، فرصت‌ها و چالش‌ها" با مشارکت اداره‌ کل تبلیغات اسلامی استان اشاره کرد.

وی افزود: پایان بخش برنامه‌های پژوهشی در این هفته افتتاح کتابخانه مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل، نشست ژورنال کلاب مقاله "بررسی و نقد ادله قرآنی اشتراط رجولیت در ولی فقیه" در مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل، نشست " آسیب‌شناسی پژوهش‌های اسلامی در ایران" در سامانه سیما، نشست علمی، تریبون آزاد(آسیب‌شناسی، نقد و بررسی برنامه‌های پژوهشی) در مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله‌علیها) اردبیل و نشست علمی "توسعه دانش، رویکرد گام دوم انقلاب اسلامی" در سامانه سیما بود.